Η εκδρομή στην Πέλλα

???????????????????????????????Στις 10 Μαίου του 2018, η Α΄τάξη του 1ου Γυμνασίου Πυλαίας, πραγματοποίησε την καθιερωμένη της ημερήσια εκδρομή που φέτος έγινε στον αρχαιολογικό χώρο της Πέλλας. Η εκδρομή μας ξεκίνησε από το μουσείο της Πέλλας όπου και μας ξενάγησε η καθηγήτριά μας κα Ανδρεάδου. Όπως είδαμε και στο βίντεο εκεί και όπως διαβάσαμε  και στις πινακίδες στο μουσείο, η απέραντη σημερινή πεδιάδα που απλώνεται στα νότια της πόλης σχηματίστηκε κατά τις δύο τελευταίες χιλιετίες από τις προσχώσεις των τριών μεγάλων ποταμών που εκβάλουν στην περιφέρειά της: του Αξιού στα ανατολικά της, του Λουδία στα δυτικά και του Αλιάκμονα, που τότε εξέβαλε στα νότια του Θερμαϊκού κόλπου. Δεν είναι γνωστή η προέλευση του ονόματος της πόλης, καθώς πέρα από αβάσιμες μυθολογικές παρετυμολογήσεις, μπορεί κανείς να το αποδώσει είτε από το επίθετο πελλός, δηλαδή σκουρόχρωμος , από το χρώμα του εδάφους των προσχώσεων, είτε από την αναφορά του Ησύχιου ότι στη μακεδονική διάλεκτο της ελληνικής καλούν πέλλας τους λίθους, επειδή κτίστηκε σε θέση με υπέδαφος βραχώδες, στους νότιους πρόποδες τριών λόφων. Στο μουσείο που βρίσκεται πλάι στον  αρχαιολογικό χώρο και μέσα στον οικισμό της νέας Πέλλας, μπορεί να βρει κανείς διάφορα αρχαιολογικά στοιχεία για να καταλάβει  της καθημερινή, αλλά και την δημόσια ζωή στην μακεδονική πρωτεύουσα. Οι διάφορες  θεματικές ενότητες της έκθεσης του μουσείου  είναι  χωροθετημένες σε διαφορετικά επίπεδα, χωρίς να αποκόπτονται μεταξύ τους  και υπάρχει πάντα  μια συνεχής οπτική επαφή και με όλες σχεδόν τις θεματικές ενότητες, αλλά και τον ίδιο τον αρχαιολογικό χώρο, μέσα από τα μικρά παράθυρα του κτιρίου.  Εντύπωση μου έκαναν, οι τάφοι και τα κτερίσματα, που  καλύπτουν το χρονικό διάστημα από τον 4ο αιώνα π. Χ. ως το τέλος των ρωμαϊκών χρόνων .  Από αυτά που έχουν ανασκαφεί μπορεί κανείς να μάθει πολλά για την καθημερινή ζωή των κατοίκων της πόλης. Επίσης είδαμε εκθέματα που έχουν αναφορά  στη δημόσια ζωή και στην θρησκεία. Εντύπωση μου έκαναν τα νεκροταφεία και το ανάκτορο.

???????????????????????????????

Κατόπιν επισκεφθήκαμε και περιηγηθήκαμε τον αρχαιολογικό χώρο της Πέλλας όπου βρέθηκαν όλα αυτά που υπάρχουν στο μουσείο. Η επίσκεψή μας στην Πέλλα θα αποτελεί μια όμορφη ανάμνηση της φετινής σχολικής χρονιάς 2017-2018.

???????????????????????????????

Μπάλτσα Μαριάννα Α3