Όμιλος «ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΑΣΚΗΣΗΣ»

Ο Όμιλος Αθλητισμού «ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΑΣΚΗΣΗ» επιδιώκει τη διερεύνηση των αθλητικών δυνατοτήτων  που παρέχει η περιοχή για τη δια βίου άθληση.

Στο πλαίσιο του επιχειρείται η γνωστική προσέγγιση αθλημάτων που υπάρχουν στο νησί της Λευκάδας και δεν έχουν τη δυνατότητα να πραγματοποιηθούν  στα πλαίσια του μαθήματος όπως:  ιστιοπλοΐα, τοξοβολία, αγωνίσματα του κλασικού αθλητισμού, αντισφαίριση, επιτραπέζια αντισφαίριση, petanque-πενάνγκ-αμπαλί κ.α.

Οι μαθητές/τριες καλούνται να αναζητήσουν πληροφορίες για το άθλημα με το οποίο θα ασχοληθούμε.

Στη συνέχεια με αυτές τις πληροφορίες δημιουργούν συνεργατικά κείμενα ή κείμενα που περιέχουν χρήσιμες πληροφορίες καθώς και ιστορικά και άλλα σημαντικά στοιχεία.

Με αυτό τον τρόπο δημιουργούμε το ηλεκτρονικό περιοδικό που αυτή τη στιγμή διαβάζεται.

Για εμάς είναι πολύ σημαντικό αυτό το περιοδικό καθώς μέσω αυτού μας δίνεται η δυνατότητα διάχυσης των δράσεων που υλοποιούμε στον Όμιλο «Δια Βίου Άσκηση» αλλά και την παρουσίαση των αθλητικών δραστηριοτήτων του σχολείου μας.

Εδώ μπορείτε να δείτε ΒΙΝΤΕΟ με τις δράσεις του Ομίλου μας!!!