«Ένα κομμωτήριο γεμάτο… γνώσεις» της Μαρκέλλας Μπουχορίκου

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Προχωρώντας κανείς στο κέντρο του Ωραιοκάστρου συναντά ένα κομμωτήριο του οποίου η ιδιοκτήτρια αξιοποίησε την πρωτότυπη ιδέα να εντάξει , στα πλαίσια του κομμωτηρίου, και δανειστική βιβλιοθήκη. Ναι, μία βιβλιοθήκη από την οποία μπορεί κανείς να δανειστεί βιβλία. Μας φάνηκα και εμάς περίεργο και γι’αυτό ήρθαμε σε επαφή με την ιδιοκτήτρια κ. Ελένη Μπασάκου, η οποία απάντησε στις ερωτήσεις μας.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Παρακάτω παρατίθεται η συνέντευξη:

-Πως και πότε σκεφτήκατε να δημιουργήσετε την βιβλιοθήκη;

Η ιδέα ήρθε πριν από 4 χρόνια ,από μία πελάτισσα. Η τελευταία είχε στην κατοχή της πολλά βιβλία, μερικά από τα οποία δεν επιθυμούσε να κρατήσει πια. Έτσι, τα έφερε σε εμάς και μας είπε να τα αξιοποιήσουμε όπως θέλουμε. Με τη συμβολή της βοηθού μου, της Μαρίας, αποφασίσαμε να κάνουμε μια βιβλιοθήκη.

-Υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος λόγος που σκεφτήκατε να αξιοποιήσετε τα βιβλία με αυτόν τον τρόπο;

Ναι, σκεφτήκαμε ότι ήταν προτιμότερο να στραφούμε προς την τέχνη και το πνεύμα και να ξεφύγουμε από την οικονομική κρίση που μαστίζει την χώρα μας. Κάποτε οι πελάτες αγόραζαν προϊόντα , τώρα δανείζονται βιβλία. Επιπλέον, δεν μπορούν όλοι να αντέξουν το κόστος ενός βιβλίου, οπότε με μία δανειστική βιβλιοθήκη το πρόβλημα θα λυνόταν.

-Ήταν δύσκολη η υλοποίηση της ιδέας σας;

Όχι, από τη στιγμή που είχαμε ήδη τα βιβλία ήταν εύκολο. Το μόνο δύσκολο ήταν να σκεφτούμε πώς θα τα αξιοποιούσαμε.

-Ποιες ήταν οι πρώτες αντιδράσεις από τους πελάτες;

Οι πελάτες από την πρώτη στιγμή αγκάλιασαν την ιδέα. Δεν έχω λάβει κανένα αρνητικό σχόλιο.

-Λειτουργεί ανταγωνιστικά;

Όχι, δεν λειτουργούμε ανταγωνιστικά. Αν και η πρωτοπορία μας έχει προσελκύσει σε μικρό βέβαια ποσοστό πελάτες.

-Τα βιβλία που έχετε στην κατοχή σας αυτή τη στιγμή είναι από ίδια κεφάλαια, από δωρεές ή από χρηματοδότηση;

Εκτός από την αρχική δωρεά, άλλες δύο πελάτισσες δώρισαν βιβλία. Έχω φέρει και εγώ η ίδια βιβλία στη συλλογή.

-Θα σας ενδιέφερε να γίνει επέκταση της συλλογής των βιβλίων;

Φυσικά, κάθε δωρεά είναι θεμιτή.

-Έχετε βιβλία για όλες τις ηλικίες και τα γούστα;

Ναι, στη συλλογή υπάρχουν βιβλία για όλες τις ηλικίες ακόμα και παιδικά παραμύθια. Επίσης, υπάρχει μια μεγάλη ποικιλία θεμάτων, για να καλύψει όλα τα γούστα.

-Είχε ανταπόκριση από το κοινό;

Υπάρχει μεγάλη ανταπόκριση. Η βιβλιοθήκη λειτουργεί συνεχώς από τότε που άνοιξε.

-Έχετε διαβάσει όλα τα βιβλία που βρίσκονται στη βιβλιοθήκη;

Λοιπόν, δεν τα έχω διαβάσει όλα, αλλά ένα μεγάλο αριθμό αυτών. Το πλεονέκτημα, εκτός από τη διεύρυνση του πνεύματος, είναι ότι μπορώ να βοηθήσω τους πελάτες προτείνοντάς τους βιβλία για τις προτιμήσεις τους.

Έχοντας ολοκληρώσει την ευχάριστη αυτή διαδικασία, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η λειτουργία δανειστικής βιβλιοθήκης στο κομμωτήριο του Ωραιοκάστρου, αποτελεί εξαιρετική πρόταση για όλους ,επειδή καταρρίπτει τα στερεότυπα που θέλουν τις γυναίκες, οι οποίες ασχολούνται με την εξωτερική τους εμφάνιση να είναι πολέμιες της γνώσης και του διαβάσματος.