Μια δεύτερη γνώμη (πάντα είναι χρήσιμη)

μια δεύτερη γνώμη

Η ελευθερία έκφρασης,αναφαίρετο και κατοχυρωμένο δικαίωμα των πολιτών,βρίσκει πρόσφορο έδαφος καθημερινά στο χώρο του σχολείου,όπου μαθητές και καθηγητές ανταλλάσσουμε  απόψεις συνεχώς για ζητήματα γνωστικά αλλά και για θέματα της επικαιρότητας και της ζωής γενικότερα.Όταν όμως ζητηθεί από τα παιδιά να γράψουν ένα κείμενο με τις απόψεις τους,τότε υπάρχει μια διστακτικότητα,μία απροθυμία που φτάνει στην άρνηση, καθώς ο γραπτός λόγος έχει ταυτιστεί με την εξεταστική διαδικασία και ο φόβος της αρνητικής κριτικής παραμονεύει και αναστέλλει την ελευθερία της έκφρασης.

Αναντίρρητα ο γραπτός λόγος υπόκειται σε περιορισμούς,πολύ περισσότερο ο δημοσιευμένος γραπτός λόγος που καθορίζεται αυστηρά από «όρους».Αν όμως κάποιος εξετάσει προσεκτικά το κανονιστικό πλαίσιο που ισχύει στη δημοσίευση ενός άρθρου σε σχολικό  περιοδικό,θα διαπιστώσει πως τελικά το μόνο που οφείλει κάθε κειμενογράφος να έχει στο νου του καθώς γράφει,είναι ο σεβασμός στον άλλο.Άλλος είναι ο συμμαθητής,ο καθηγητής,ο συνδημότης,ο συμπολίτης,ο υπάλληλος,ο εργαζόμενος,ο γονιός,ο αδελφός ,ο πρόσφυγας,ο αλλόθρησκος,ο μετανάστης,κάθε άνθρωπος που θα θιγεί ,αν ο λόγος πλήξει την προσωπικότητά του.

Είναι εφικτό να εκφραστούν οι αυθόρμητοι νεανικοί προβληματισμοί μέσα σε πλαίσια «θεμιτής λογοκρισίας» ;Το παρόν περιοδικό που  ξεκινά το 2016 από μια ομάδα μαθητών και καθηγητών του 2ου ΓΕΛ Ωραιοκάστρου στο πλαίσιο του θεματικού κύκλου των ΜΜΕ του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας,  φιλοδοξεί να αποδείξει πως μπορεί ο καθένας να εκφραστεί ελεύθερα και χωρίς έξωθεν περιορισμούς,αρκεί να υπακούει στην εσωτερική δεοντολογία που αγωνιζόμαστε να αναπτύξουν οι μαθητές μας και η οποία εμπνέεται από ανθρωπιστικά ιδεώδη και αρχές που συζητούνται και εφαρμόζονται στη σχολική ζωή .

Τα τεύχη που θα δημοσιευτούν θα αποδείξουν αν καταφέραμε ή όχι τον αρχικό μας στόχο,να δώσουμε βήμα και χώρο στην εφηβική σκέψη,να ακουστεί εντέλει και μια δεύτερη γνώμη.

Η διαχειρίστρια του περιοδικού,Ανατολή Γκαγκοπούλου ,φιλόλογος του 2ου ΓΕΛ Ωραιοκάστρου

1 σχόλιο στο Μια δεύτερη γνώμη (πάντα είναι χρήσιμη)