Ecomobility: Μετακινούμαι ασφαλώς στην πόλη μου

ΑΠΟ: athaevan - Δεκ• 02•16

Το πρόγραμμα Ecomobility στο σχολείο μας

ecomoΣτο σχολείο μας και αυτή την χρονιά πραγματοποιούνται πολλά προγράμματα. Ένα από αυτά είναι το Ecomobility. Στο παρακάτω απόσπασμα, παρουσιάζονται δυο συνεντεύξεις που πήραμε από την διευθύντρια αλλά και από τους συμμετέχοντες συμμαθητές μας.

κα. Σωτηράκη (διευθύντρια)

• Ποια είναι η ονομασία του προγράμμματος στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας;
  • Το πρόγραμμα αυτό ονομάζεται Ecomobility, και αφορά την ασφαλή και οικολογική μετακίνηση στην πόλη.
  • Έχει ξαναγίνει ποτέ κάτι τέτοιο στο σχολείο;
  • Ναι έχει ξαναγίνει κάτι παρόμοιο, και μάλιστα τη σχολική χρονιά 2009-2010 το σχολείο μας βραβεύτηκε με το δεύτερο πανελλήνιο βραβείο.
  • Ποιοι μαθητές συμμετέχουν;
  • Συμμετέχουν οι μαθητές της τρίτης γυμνασίου.
  • Πόσα παιδιά μπορούν να συμμετάσχουν;
  • Τα σχολεία συνήθως εκπροσωπούνται από έξι ως οχτώ παιδιά, αλλά επειδή το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν μεγάλο, οι συμμετέχοντες μαθητές χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες από τις οποίες μόνο μια θα εκπροσωπήσει το σχολείο στο τέλος της χρονιάς.
  • Πως θα αποφασίσετε ποια είναι η καταλληλότερη ομάδα;
  • Θα επιλεγεί η ομάδα που θα δουλέψει περισσότερο και πιο συστηματικά.
  • Ποιος είναι ο στόχος του προγράμματος;
  • Ο στόχος του προγράμματος είναι να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές για θέματα που αφορούν την ποιότητα ζωής τους στην πόλη, ώστε να αποκτήσουν τη νοοτροπία του ενεργού πολίτη, που αξιοποιεί τα δικαιώματά του, για να βελτιώσει τις συνθήκες ζωής του.
  • Ποιες οι υποχρεώσεις των συμμετεχόντων;
  • Οι μαθητές έχουν ως υποχρέωση να καταγράφουν τα προβλήματα της πόλης μας, να τα αποτυπώνουν σε φωτογραφίες, να παίρνουν συνεντεύξεις από διάφορους φορείς έτσι, ώστε να έχουν μια σφαιρική αντίληψη για το θέμα, να συνεργάζονται με αυτούς τους φορείς (π.χ. πριν από ένα μήνα περίπου συνεργαστήκαμε με τον «Ιππόκαμπο») ή και με άλλα σχολεία ( π.χ. προωθείται η συνεργασία στο θέμα και η αδελφοποίησή μας με το ελληνικό σχολείο του Παρισιού,   έτσι ώστε οι μαθητές σε αυτό το κοινό project να μπορέσουν να κάνουν συγκρίσεις του τρόπου ζωής στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.
  • Πότε θα γίνει η τελική παρουσίαση των δράσεων των σχολείων από όλη την Ελλάδα;
  • Θα γίνει μια εκδήλωση του υπουργείου συγκοινωνιών στην Αθήνα την άνοιξη, και εκεί οι μαθητές θα παρουσιάσουν την πορεία της δουλειάς τους και την τελική δημιουργία  τους. Μπορεί να είναι μια κατασκευή, ένα video, μια ζωγραφιά, η ακόμα κι ένα τραγούδι, που σχετίζονται με το θέμα του Ecomobility. Ειδική επιτροπή θα ανακοινώσει τα τρία πρώτα βραβεία.
  • Σας ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο και τις πληροφορίες σας.

αρχείο λήψηςκξθτφ

Οι συμμετέχουσες στο πρόγραμμα μαθήτριες Χαλάτση Βασιλική, και Σύψα Μαριλένα απαντούν:

Ποια η ονομασία του προγράμματος στο οποίο συμμετέχετε και ποιος ο σκοπός του;

• Το όνομα του προγράμματος στο οποίο παίρνουμε μέρος είναι Ecomobility και έχει ως σκοπό αφενός την επισήμανση των σημαντικότερων προβλημάτων της πόλης μας, τα οποία δυσχεραίνουν τη ασφαλή μετακίνησή μας, κι αφετέρου και την ευαισθητοποίηση των πολιτών απέναντι σε αυτά τα προβλήματα.
  • Με ποιον τρόπο εργάζεστε;
  • Κυρίως μέσω φωτογραφιών, φυλλαδίων και άλλων εποπτικών μέσων. Για παράδειγμα, σε συνεργασία με τον φορέα «Ιππόκαμπος», πιστεύουμε ότι καταφέραμε  να προβληματίσουμε τους πολίτες σχετικά με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι ανάπηροι συνάνθρωποί μας μέσω φυλλαδίων, τα οποία τους μοιράσαμε σε κεντρικούς δρόμους του Βόλου και με τα οποία τους ζητούσαμε να  μπουν σε συγκεκριμένες ηλεκτρονικές Διευθύνσεις, ώστε να υποδείξου ποια μέρη ή δρόμοι της πόλης μας είναι προσβάσιμα σε άτομα με κινητικά προβλήματα.
  • Τι σας παρακίνησε να πάρετε μέρος σε αυτό το πρόγραμμα;
  • Το πρόγραμμα αυτό μας φάνηκε ενδιαφέρον, και είναι, μιας και μας δόθηκε η ευκαιρία να ενημερωθούμε και να ευαισθητοποιηθούμε σχετικά με τα πιο σημαντικά προβλήματα της πόλης μας, και στην συνέχεια να περάσουμε την γνώση μας και στους άλλους ανθρώπους γύρω μας.
  • Έχουμε πληροφορηθεί ότι στο τέλος της χρονιάς θα γίνει ένας διαγωνισμός εργασιών. Τι λέτε, πιστεύετε πως η προσπάθειά σας θα αποδειχτεί ξεχωριστή;
  • Δεν είμαστε αρμόδιες, για να κρίνουμε αν το αποτέλεσμα της δουλειάς μας θα είναι ξεχωριστό κι άξιο βράβευσης, αλλά, προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε. Για μας κέρδος θα είναι να μάθουμε και να δούμε στην πράξη πώς μπορούμε να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας σε μια πόλη που ανήκει σε όλους μας…

ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ και ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΓΦΟΙ:

Aθανασιάδη Ευαγγελία και Μακρής Βασίλης