Συνέντευξη με την Κωνσταντίνα Ρασβάνη, νικήτρια σε Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό

ΑΠΟ: skiathita - Μαρ• 23•18

ρασβανη

Η διάκριση σου με Ασημένιο Μετάλλιο στον Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό ήταν εξαιρετική.

-      Πώς νιώθεις για την επιτυχία σου αυτή;

-      Είμαι πολύ χαρούμενη και ικανοποιημένη με τον εαυτό μου.

-      Τι σε παρακίνησε να συμμετάσχεις, στον συγκεκριμένο διαγωνισμό;

-      Τα μαθηματικά είναι το αγαπημένο μου μάθημα και για αυτό θέλω να ασχοληθώ στο μέλλον με αυτά.

-       Ήταν μεγάλος ο ανταγωνισμός; Πόσοι περίπου πήραν περίπου μέρος στον διαγωνισμό.

-      Ναι ήταν μεγάλος ο ανταγωνισμός, συμμετείχαν περίπου 100 μαθητές.

-      Τα περισσότερα παιδιά δυσκολεύονται στο συγκεκριμένο μάθημα. Ίσως το φοβούνται. Τι θα έχεις να τα συμβουλέψεις; Υπάρχει κάποιο μυστικό επιτυχίας;

-      Το μυστικό για την επιτυχία δεν είναι μόνο να έχεις ταλέντο αλλά και να  αγωνίζεσαι σκληρά, απαιτείται  πολύ διάβασμα καθώς και δουλειά. Το μυστικό είναι να αφιερώνεις χρόνο για τα μαθηματικά, γιατί τα μαθηματικά είναι μια ωραία πρόκληση.

Από την συντάκτριά μας Ασπασία Γελαδάρη