Freemobility και Ecomobility: Δύο σχολεία ερευνούν, διαπιστώνουν και προτείνουν

ΑΠΟ: ΜΑΡΟΥ ΕΛΕΝΗ - Φεβ• 28•17

Μέσα σε μία πολύ συγκινητική ατμόσφαιρα ένα απόγευμα του Φλεβάρη παρουσιάστηκε το αποτέλεσμα της έρευνας που πραγματοποίησαν τα σχολεία Ε.Ε.Ε.Ε.Κ και 5ο Γυμνάσιο Βόλου στο πλαίσιο των προγραμμάτων Freemobility και Ecomobility αντίστοιχα, που αφορούν στην ελεύθερη, απρόσκοπτη και οικολογική  μετακίνηση μέσα στην πόλη.

ecomobility

Οι μαθητές και των δύο σχολείων που συμμετείχαν στα προγράμματα είχαν τη δυνατότητα να παρατηρήσουν , να διαπιστώσουν και να καταγράψουν τα προβλήματα που έχουν σχέση με την  ασφαλή και χωρίς  εμπόδια μετακίνηση τόσο των ατόμων ΑΜΕΑ όσο και όλων των υπόλοιπων πολιτών αλλά και να καταθέσουν τις προτάσεις τους στους υπεύθυνους φορείς για μια πιο ανθρώπινη, φιλική  και βιώσιμη πόλη, με λιγότερους ρύπους και περισσότερες ευκαιρίες σε όλους για άνετη μετακίνηση και προσβασιμότητα σε όλα τα σημεία.

IMG_20170214_200553

Οι μαθητές έστειλαν το μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση ότι είναι επιβεβλημένη η αλλαγή νοοτροπίας και συμπεριφοράς όλων των πολιτών, η ενσυναίσθηση αλλά και ο σεβασμός του άλλου,ώστε να βελτιωθούν οι συνθήκες ζωής μέσα στις πόλεις.

IMG_20170214_202853

Τέτοιες δράσεις πραγματικά αξίζει να υλοποιούνται, διότι μέσα από αυτές ευαισθητοποιούνται τα παιδιά σε θέματα που αφορούν την πόλη τους και τη ζωή τους σε αυτή και γίνονται οι αυριανοί ενεργοί πολίτες.

Συντάκτρια: Πούλιου Αναστασία