ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ π – 14/3

ΑΠΟ: 1ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΝΕΩΝ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ - Απρ• 09•17

Της Άννας Σάγγου

Ημέρα του π -14/3

Η Σταθερά π είναι η πιο «διάσημη» μαθηματική σταθερά, εξαιτίας των ιδιοτήτων της. Στα ελληνικά περιγράφεται από τη λέξη περιφέρεια.

Η σταθερά π απασχόλησε για πολλά χρόνια τους μαθηματικούς και τους φυσικούς και συνεχίζει να απασχολεί για τις εκπληκτικές ιδιότητες και την αρμονία που παρουσιάζει !!

Η σταθερά π ισούται με

το λόγο της περιφέρειας ενός οποιαδήποτε κύκλου προ

ς τη διάμετρό του . Όλοι οι κύκλοι ανεξαρτήτως διαμέτρου έχουν το ίδιο π και αυτό ισούται κατά προσέγγιση με 3,14 ..

Στην Αμερική, η ημερομηνία 14/3 γράφεται ως 3-14, δηλαδή η τιμή της σταθεράς (Π=3,14). Επίσης στην Ευρώπη τη γιορτάζουν και κάθε 22/7 αφού 22 δια 7 είναι 3,14 . H ημέρα αυτή ονομάζεται Pi day προς τιμήν της σταθεράς!!

Η Ημέρα γιορτάζεται με πάρτι σε πολλές μαθηματικές σχολές του κόσμου, ακριβώς στη 1:59 μετά το μεσημέρι, καθώς το 1,5,9 είναι οι τρεις αριθμοί που ακολουθούν τη σταθερά 3,14 η οποία στην επταψήφια εκδοχή της είναι Π=3,14159.

Ένα όμορφο αξιοσημείωτο «παιχνίδι» είναι ότι αν κάποιος ψάξει ανάμεσα στα άπειρα ψηφία του αριθμού π τότε ανάμεσα τους θα βρει τον αριθμό της ταυτότητας του, του διαβατηρίου, του τηλεφώνου του και γενικά οποιονδήποτε αριθμό…