ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ

2021-09-30-08-32-03-900x1350

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ

Με τι ασχολείται

Όταν δεν υπάρχει κάποιο περιστατικό στο οποίο χρειάζεται να παρέμβουν, οι Πυροσβέστες παραμένουν με βάρδιες υπηρεσίας μέσα στους θαλάμους ενός πυροσβεστικού σταθμού, ασχολούνται με τη συντήρηση των οχημάτων και του εξοπλισμού τους και εκπαιδεύονται στη χρήση του πυροσβεστικού εξοπλισμού και σε τεχνικές κατάσβεσης.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ

Χαρακτηριστικά

Εξαιτίας της φύσης της, η εργασία του Πυροσβέστη απαιτεί:

• Τόλμη, ανδρεία, αυταπάρνηση

• Ψυχραιμία, δυναμισμό, ταχύτητα αντίδρασης

• Επιδεξιότητα στο χειρισμό μηχανημάτων

• Ευσυνειδησία, συνέπεια, επινοητικότητα

• Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών

• Ικανότητα αντίληψης του χώρου

• Διοικητικές ικανότητες

• Καλή φυσική κατάσταση

• Άριστη σωματική και ψυχική υγεία και κοινωνική ευαισθησία

ΧΩΡΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ο πυροσβέστης είναι ένα επάγγελμα που θα είναι περιζήτητο πάντα και παντού. Εκτός από το γεγονός ότι οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν τα δικά τους πυροσβεστικά τμήματα, αυτοί οι ειδικοί εργάζονται στο Υπουργείο Έκτακτης Ανάγκης, εξειδικευμένα πυροσβεστικά τμήματα, προστασία της δασικής αεροπορίας, όπου φρουρούν και προστατεύουν το δάσος από πυρκαγιές και σε περίπτωση προβλήματος, σβήνουν πυρκαγιές .

ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Για 5νθήμερη εβδομάδα εργασίας το πλήρες συμβατικό ωράριο είναι το 8ωρο ημερησίως και για 6ήμερη εβδομάδα, το πλήρες ωράριο είναι 6 ώρες και 40 λεπτά ημερησίως.Στο πλαίσιο διευθέτησης του χρόνου εργασίας παρέχεται η δυνατότητα 4ημερης πλήρους απασχόλησης διάρκειας 40 ωρών εβδομαδιαίως και 10 ωρών ημερησίως, ύστερα από αίτηση του εργαζόμενου.

ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Διάρκεια σπουδών

Η φοίτηση στη Σχολή διαρκεί πέντε (5) εξάμηνα.

Επαγγελματικά δικαιώματα

Τα επαγγελματικά τους δικαιώματα ορίζονται από το υπουργείο εθνικής άμυνας και η νομοθετικής τους κατοχύρωση είναι πλήρης και ακλόνητη.

Επαγγελματική αποκατάσταση

Για να γίνει κάποιος αξιωματικός του Πυροσβεστικού Σώματος, πρέπει να συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις και να εισαχθεί στη Σχολή Αξιωματικών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας. Το 50% των εισαγομένων στη σχολή Αξιωματικών καλύπτεται από αρχιπυροσβέστες. Το υπόλοιπο 50% καλύπτεται από ιδιώτες πτυχιούχους ΑΕΙ, κυρίως θετικών ή φυσικών επιστημών (μηχανολόγους, δασολόγους, χημικούς μηχανικούς).

ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ-ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Εργασία στον δημόσιο τομέα

Το επάγγελμα του Πυροσβέστη είναι δύσκολο, κοπιαστικό και απαιτητικό. Οι Πυροσβέστες εργάζονται κάτω από συνθήκες έντασης και άγχους και πολλές φορές ριψοκινδυνεύουν ακόμα και την ίδια τους τη ζωή. Οι συνθήκες εργασίας θεωρούνται επικίνδυνες και ανθυγιεινές, καθώς στους χώρους όπου επεμβαίνουν υπάρχουν δυνατές φλόγες, καπνοί, υψηλές θερμοκρασίες, αναθυμιάσεις χημικών, συντρίμμια κ.λπ., με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν να τραυματιστούν, να πάθουν κάποιο έγκαυμα και γενικότερα να θέτουν σε κίνδυνο τη σωματική τους ακεραιότητα ή και τη ζωή τους.

Οι Πυροσβέστες εργάζονται όλο το χρόνο, ακόμη και τις αργίες, με κυκλικές βάρδιες. Κατά τους καλοκαιρινούς μήνες η εργασία τους γίνεται ιδιαίτερα κουραστική και δύσκολη, αφού την περίοδο αυτή οι πυρκαγιές είναι συχνές. Οι Πυροσβέστες εργάζονται πάντοτε ομαδικά και πρέπει ανά πάσα στιγμή να βρίσκονται σε ετοιμότητα να παρέμβουν για την αντιμετώπιση των καταστάσεων που προκύπτουν.

Εργασία στον Ιδιωτικό τομέα

ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ