Εκπαιδευτικά Προγράμματα – ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ

Φέτος,  όσα παιδιά ήθελαν από τη Β’ Γυμνασίου Αριστομένη, συμμετέχουν στην ερευνητική εργασία που κάνει η τάξη μας με την κ. Σκαρπαλέζου με τίτλο «Πολιτιστικό».  Την περίοδο αυτή ασχολούμαστε με τα συναισθήματα, όπως ο θυμός και η αγανάκτηση.  Η κ. Σκαρπαλέζου μας έχει δώσει ή έχει στείλει στα παιδιά που έχουν ηλεκτρονικό ταχυδρομείο να συμπληρώσουν κάποια ερωτηματολόγια και κάποια βίντεο, τα οποία μας βοηθούν  να καταλάβουμε για ποιόν λόγο οι μαθητές διαμαρτύρονται και συμπεριφέρονται κατά αυτό τον τρόπο.  Εφόσον τα δούμε, θα πρέπει  να πούμε με ποιόν από τους τρόπους  που είδαμε στα βίντεο θα διαμαρτυρόμασταν, εάν βρισκόμασταν οι ίδιοι σε αυτή τη θέση.

Έτσι  μας δίνεται η δυνατότητα να συζητήσουμε τα συναισθήματα μας και να βρούμε τρόπους διαχείρισής τους.  Όταν τελειώσουμε με αυτά τα δύο συναισθήματα, θα συνεχίσουμε και με τα υπόλοιπα.

ΚYΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΠΗΝΕΛΟΠΗ

ΣΑΛΙΑΪ ΝΙΚΟΣ