Χριστουγεννιάτικο Bazaar

DSCN1099-α

Χριστουγεννιάτικο Bazaar

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου το Χριστουγεννιάτικο Παζάρι του Γυμνασίου μας, που επιμελήθηκαν εθελοντικά οι μαθητές του σχολείου με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών Καρδακάρη Στρατονίκης, Ζεϊμπέκη Ευθυμίας και Κομνηνού Γεωργίου. Από τις 09:00 το πρωί μέχρι τις 14:30 το μεσημέρι το ισόγειο του σχολείου στόλισαν οι δημιουργίες των παιδιών. Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Δημιουργώντας, μαθαίνω»,  οι μαθητές εργάστηκαν με μεράκι από την αρχή της σχολικής χρονιάς με την βοήθεια των υπεύθυνων καθηγητών και δημιούργησαν σαπούνια, γούρια, ημερολόγια, άλατα μπάνιου, χριστουγεννιάτικα διακοσμητικά , κοσμήματα, κεριά, στολίδια από πηλό, κάρτες, μπισκότα και άλλες κατασκευές, χρήσιμες σε κάθε σπίτι. Τα έσοδα θα διατεθούν για την εκδρομή των μαθητών. Ένα κυρίαρχο στοιχείο που αναδείχθηκε μέσα από το στάδιο της ετοιμασίας είναι οι αρετές που απορρέουν από την ομαδική δουλειά και έχουν να κάνουν με την συνεργασία και την αλληλεγγύη για την επίτευξη ενός κοινού σκοπού. Ο διευθυντής του γυμνασίου κ. Μελιδώνης Φραγκούλης έκανε ειδική αναφορά στο πνεύμα της συνεργασίας που επέδειξαν μαθητές και εκπαιδευτικοί για την υλοποίηση του χριστουγεννιάτικου παζαριού ενώ εξήρε την εθελοντική συνεισφορά όλων στην προσπάθεια της δημιουργίας  όσο των δυνατόν περισσότερων προϊόντων για διάθεση.