Εορτασμός Αγίας Βαρβάρας

ag-barbara-pamfila

Εορτάστηκε και φέτος ο τοπικός άγιος του χωριού με ιδιαίτερη επισημότητα. Το απόγευμα της παραμονής ημέρα Πέμπτη και μετά την τέλεση του εσπερινού ξεκίνησε  το πανηγύρι με ολονύχτιο γλέντι στα καφενεία του χωριού με ζωντανή μουσική. Ενώ όλο το βράδυ στα μαγειριά της εκκλησίας μαγειρεύτηκε το παραδοσιακό φαγητό ρεβυθάδα για την μνήμη της Αγίας Βαρβάρας. Την Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου εψάλη η πανηγυρική ακολουθία  στην οποία συμμετείχε πλήθος κόσμου. Το γυμνάσιό μας πραγματοποίησε παζάρι με κατασκευές των παιδιών, το οποίο έχει γίνει πια θεσμός τα τελευταία χρόνια. Δίνεται έτσι η ευκαιρία να εκθέσουν οι μαθητές τα έργα τους και να έρθουν σε επαφή με την τοπική κοινωνία του χωριού. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους συντοπίτες μας για την ενίσχυσή τους.