Διδακτικές επισκέψεις των μαθητών

Χωρίς τίτλο1

Χωρίς τίτλο1Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν κατά το χρονικό διάστημα Νοεμβρίου- Ιανουαρίου οι ακόλουθες διδακτικές επισκέψεις των μαθητών:

• Στην έκθεση του μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου «Το Δεινοθήριο της Λέσβου» από τους μαθητές της Α΄τάξης του Σχολείου μας. Οι μαθητές «είδαν» από κοντά ένα από τα παλαιότερα απολιθώματα θηλαστικών της Ελλάδας ηλικίας 19.000.000 ετών, που βρέθηκε κοντά στο Γαβαθά το 1999.
  • Στο Αρχαιολογικό μουσείο Μυτιλήνης όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μαγειρικές Ανησυχίες». Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη διατροφή των αρχαίων Ελλήνων και ετοίμασαν φαγητά, σαλάτες και γλυκά.
  • Στο μουσείο Teriade στο πλαίσιο του εργαστηρίου μουσειολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές της Α΄τάξης να δουν έργα σημαντικών ζωγράφων να μάθουν για τη ζωή τους και να συμμετέχουν σε «παιχνίδια» που οργάνωσε το μουσείο.