Έρευνα για τον τουρισμό στη Λέσβο

Χωρίς τίτλο1

Πρόκειται για μια ερευνητική εργασία που θα εστιάσει στο αν υπάρχει τουρισμός σήμερα στη Λέσβο, μετά την άφιξη των προσφύγων. Σοβαρά προβλήματα στην τουριστική βιομηχανία της Λέσβου φαίνεται ότι προκάλεσε η αρνητική διαφήμιση του νησιού ως «το νησί των προσφύγων». Παράγοντες του τουριστικού χώρου στη Λέσβο υποστηρίζουν, «η αντίστροφη μέτρηση ξεκίνησε  τον Αύγουστο του 2015, εξαιτίας της ανεξέλεγκτης κατάστασης που επικρατούσε στο νησί από την έκρηξη των προσφυγικών ροών. Η κατάσταση αυτή είχε ως συνέπεια ‘να γυρίσουν την πλάτη στο νησί οι μεγαλύτερες αεροπορικές εταιρείες και τα ταξιδιωτικά γραφεία.

Την κατάρρευση της τουριστικής βιομηχανίας των νησιών του Βορειοανατολικού Αιγαίου αποτυπώνει μελέτη του Πανεπιστημίου Αιγαίου για τις επιπτώσεις στον τουρισμό αυτών των νησιών που προκάλεσε το προσφυγικό. Σύμφωνα με τη μελέτη,  σημειώθηκε μείωση των διανυκτερεύσεων κατά 40,63%, μείωση των επισκεπτών κατά 42,58% και μείωση των εσόδων κατά 35,18%.Η Λέσβος είχε το 2016 τόσες πτήσεις charters όσες είχε παλαιότερα σε μία μόνο εβδομάδα, ενώ από 53 αφίξεις κρουαζιερόπλοιων το 2014 και το 2015, υπάρχει μόνο μία το 2017.Μετά ένα καταστροφικό 2016 όπου η επισκεψιμότητα και οι κρατήσεις στην Λέσβο βρέθηκαν στο ναδίρ, καθαρά λόγω του προσφυγικού προβλήματος, οι άοκνες και συστηματικές προσπάθειες των επαγγελματικών φορέων του νησιού έφεραν κάποια αποτελέσματα το 2017. Στο αεροδρόμιο Μυτιλήνης μόνο τον Ιούλιο έφθασαν 15.233 άτομα (3.387 παραπάνω από τον αντίστοιχο μήνα του 2017 που είχαμε 11.846 αφίξεις). Η αύξηση των αφίξεων μόνο για τον Ιούλιο είναι της τάξης του 29% σε σχέση με τον Ιούλιο του 2017. Σύμφωνα με τα στοιχεία των αφίξεων ξένων τουριστών στη Λέσβο το τετράμηνο Απριλίου- Ιουλίου 2018,  η αύξηση είναι 41,50% σε σχέση με το αντίστοιχο περσινό διάστημα. Με πτήσεις τσάρτερ έφθασαν 35.281 άτομα (10.356 περισσότεροι επισκέπτες από το αντίστοιχο τετράμηνο του 2017, όταν είχαν έρθει συνολικά 24.925 αφίξεις). «Τα πράγματα δείχνουν πολύ αισιόδοξα. Η αγορά παίρνει τις ανάσες που χρειάζεται» υποστηρίζουν στελέχη της τουριστικής αγοράς της Λέσβου σχολιάζοντας τα παραπάνω στοιχεία. Για να υπάρξει όμως αλματώδη ανάπτυξη του τουρισμού στη Λέσβο θα πρέπει να υπάρξουν καλύτερες ξενοδοχειακές υποδομές, να μειωθεί το μεταφορικό κόστος, από και προς το νησί, και περεταίρω διαφήμιση των χαρακτηριστικών του νησιού όπως η τοπική γευστική πανδαισία σε συνδυασμό με τις ομορφιές του νησιού αλλά και την σωρεία δραστηριοτήτων που μπορεί ένας επισκέπτης να απολαύσει στο νησί. Με την επίτευξη των παραπάνω προσδοκιών, η αύξηση του προσφυγικού δεν θα αποτελεί πλέον τροχοπέδη στην ανάπτυξη του τουρισμού στη Λέσβο.

Από την μαθήτρια της Γ΄τάξης Κάιτατζη Αντιγόνη

Πηγεσ: www.kathimerini.gr ,www.tanea.gr, www.aegeanews.gr