νους υγιής εν σώματι υγιεί

ΑΠΟ: ΜΑΝΔΗΛΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ - Ιαν• 30•23

Από  τη  Χριστιάνα  Μπάλα

Συχνά  στην  καθημερινή  μας  ζωή  χρησιμοποιούμε  ρητά  που  έχουν  προέλθει  από  τους  αρχαίους  χρόνους.  Ένα  από  τα  γνωστότερα  είναι  το  εξής: «νους  υγιής  εν  σώματι  υγιεί».  Πάνω – κάτω  θεωρώ  πως  όλοι  μας  γνωρίζουμε  τι  σημαίνει. Αλλά  για  όσους  δεν  γνωρίζουν,  η  φράση  αυτή  σημαίνει  ότι   για  να  είναι  ο  νους  υγιής,  πρέπει  και  το  σώμα  να  είναι  υγιές.

Το  απόφθεγμα  αυτό  προέρχεται  από  τα  λατινικά  και  όχι  από  τα  αρχαία  ελληνικά, όπως  ίσως  όλοι  πιστεύουμε. Συγκεκριμένα  ανήκει  στον  σατιρικό  ποιητή Ιούνιο  Ιουβενάλη  (Decimus Junius Juvenalis 60 – 127 μ.Χ.) και το  συναντάμε  στο  έργο  του  «Σάτιρες». Η  αρχική  όμως  φράση  δεν είναι  έτσι, αλλά  έχει  ως  εξής: «orandum  est  ut sit mens  sana  in  corpora  sano».  Σήμερα, μάλιστα, τα αρχικά της φράσης στο λατινικό πρωτότυπο υιοθετήθηκαν από γνωστή εταιρεία αθλητικών ειδών στην Ιαπωνία. Αν γίνει αντικατάσταση της πρώτης λέξης mens (πνεύμα) με την περίπου ίδιας απόδοσης λέξη anima, έχουμε το ακρωνύμιο ASICS (Anima Sana In Corpore Sano).

Όποια  όμως  κι αν  είναι  η  προέλευση  της  φράσης, το  νόημά  της  παραμένει  το  ίδιο.  Σύμφωνα, λοιπόν  με  έρευνα  που  πραγματοποιήθηκε  από ερευνητές του πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας (Λος Άντζελες) υπό τον δρα Γουίλιαμ ΜακΚάρθι και δημοσιεύτηκε στο περιοδικό παιδιατρικής «The Journal of Pediatrics»,  οι  μαθητές  και  οι  φοιτητές,  που  ασκούνται  τακτικά, βελτιώνουν όχι μόνο τη  φυσική  τους  υγεία  αλλά  και  τη  διανοητική, αφού  παίρνουν  καλύτερους  βαθμούς  σε  σχέση με  τους  αγύμναστους  συνομηλίκους  τους.  Οι αμερικανοί επιστήμονες σύγκριναν στοιχεία για τη σωματική κατάσταση και το βάρος χιλιάδων μαθητών σε σχέση με τις επιδόσεις τους σε διαγωνίσματα μαθηματικών και γλώσσας. Διαπίστωσαν ότι όσοι μαθητές είχαν ανώτερη φυσική κατάσταση και κανονικό βάρος, πέτυχαν βαθμούς πάνω από το μέσο όρο. Αντίθετα τα υπέρβαρα και παχύσαρκα παιδιά σημείωσαν σημαντικά χαμηλότερες επιδόσεις στα τεστ.  Αλλά και   μια  άλλη μελέτη, που δημοσιεύθηκε πρόσφατα στην επιθεώρηση Journal of the American College of Sports Medicine και εκπονήθηκε από ερευνητές  του Πανεπιστημίου του Ιλινόι, στην οποία συμμετείχαν 36 φοιτητές και φοιτήτριες ηλικίας από 18 έως 22 ετών, απέδειξε  ότι   ο αθλητισμός βελτιώνει την ικανότητα  επεξεργασίας πληροφοριών που προσλαμβάνονται από τα αισθητήρια όργανα!

αθλητισμός

Όταν, λοιπόν, γυμναζόμαστε,  αυξάνονται  οι  καρδιακοί  παλμοί , οξυγονώνεται  και  αιματώνεται καλύτερα ο  εγκέφαλος  κι  αυτό  έχει  ως  αποτέλεσμα  τη  δημιουργία  νευρώνων  και  την προώθηση παραγωγής  ουσιών που αυξάνουν  τη  λειτουργία  του  εγκεφάλου  και  ισορροπούν  το  νευρικό σύστημα.  Επιπλέον κάνοντας  ήπια  άσκηση  έχουμε  καλύτερη  ποιότητα  ύπνου,  γεγονός  που συμβάλλει  στη  σωματική  και  ψυχική  ευεξία. Παρατηρείται  επίσης η ρύθμιση  της  μνήμης, η βελτίωση  της  διάθεσης και  η  καλύτερη  διαχείριση του  άγχους   λόγω  της  παραγωγής   ουσιών όπως  η νορεπινεφρίνη  και  οι  ενδορφίνες.  Έτσι,  αν  γυμναζόμαστε 20  λεπτά, τρεις  φορές  την εβδομάδα, σε  12  εβδομάδες  θα  διαπιστώσουμε  το  πόσο  καλύτερα  θα  μπορούμε  να διαχειριζόμαστε  το  καθημερινό  άγχος. Τέλος, η  άθληση μπορεί  να λειτουργήσει ως βάλσαμο στην ψυχή εκατομμυρίων ανθρώπων στον κόσμο που αντιμετωπίζουν ψυχικά προβλήματα, όπως π.χ. είναι η κατάθλιψη, συμβάλλοντας σημαντικά στην αντιμετώπισή της.

Δεν υπάρχει λοιπόν, η παραμικρή αμφιβολία ότι η άθληση μόνο ευεργετικά αποτελέσματα μπορεί να έχει τόσο για το σώμα μας, όσο και για το πνεύμα μας!

ΠΗΓΕΣ: