Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ

• ΠΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΑΣ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΜΠΝΕΥΣΤΙΚΑΤΕ;                                                     παπαθεοδωρου φωτο

Ήταν η «Σχολική Παράσταση», γράφτηκε το 1996. Δύσκολο να πω από πού εμπνεύστηκα, μάλλον από κάποιες ρατσιστικές επιθέσεις που είχαν γίνει εκείνη την εποχή σε Τούρκους της Γερμανίας από νεοναζί. Στο βιβλίο βέβαια τα πρόσωπα είναι Έλληνες.

• ΣΕ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΓΡΑΨΑΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΑΣ ΒΙΒΛΙΟ;

28 ετών ήμουν όταν έγραψα το πρώτο βιβλίο, ούτε μεγάλος ούτε και πολύ μικρός.

• ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥ ΩΣ ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;

Εννοείται, εγώ ο ίδιος θεωρώ ότι τα καθαρά νεανικά μου μυθιστορήματα (Στη Διαπασών, το ημερολόγιο ενός δειλού, Χνότα στο τζάμι, οι άρχοντες των σκουπιδιών) αλλά και το « Ναι, Βιρτζίνια, υπάρχει Άγιος Βασίλης» είναι τα αγαπημένα μου.

• ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΕΤΕ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΣΑΣ;

Από ειδήσεις που διάβασα, από μια ιστορία που άκουσα, από ένα περίεργο νέο, από μια σκηνή στο δρόμο, από παντού δηλαδή. Βέβαια προσπαθώ να τις βάλω μετά τις ιστορίες μέσα στην καθημερινότητα.

• ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΣΑΣ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;

Η ιστορία, μου άρεσαν πολύ τα γεγονότα, μάθαινα από αυτά, ακόμα και συμπεριφορές ή λάθη. Και όλα τα απομνημόνευα πολύ καλά, ακόμα και σήμερα θυμάμαι πάρα πολλά.

• ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΧΩΡΟ ΓΡΑΦΕΤΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΑΣ;

Στο γραφείο μου κατά κύριο λόγο, στον υπολογιστή μου.

• ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΣΤΕ;

Από τη διάθεση της στιγμής ή από τη φάση της ζωής μου που βρίσκομαι, γράφω δηλαδή κυρίως για να εκφράσω αυτά που νιώθω τη συγκεκριμένη περίοδο.

• ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ;

Δεν ήταν κάτι που το είχα φανταστεί ή το ήθελα, απλά προέκυψε. Πιστεύω ότι είχα το «μεράκι» κι ότι ήθελα να πω πράγματα, μια ιστορία π.χ.

• ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ;

Πολύ δύσκολη ερώτηση, δεν ξέρω, ίσως πολλά. Προτιμώ όμως να μην τα σκέπτομαι και να καταπιέζομαι, αλλά να προχωρώ με όση συνέπεια μπορώ.

• ΑΝ ΣΑΣ ΔΙΝΟΤΑΝ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑΤΕ ΚΑΤΙ;

Άλλες φορές ναι, άλλες όχι. Το πιο πιθανό όμως είναι να ξαναγίνονταν τα πράγματα όπως έγιναν και την πρώτη φορά.

• ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΤΥΠΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΚΑΙ  ΣΤΗ ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΡΙΕΡΑ;

Όχι ιδιαίτερα. Δηλαδή, εννοείται πως υπήρχαν και υπάρχουν άνθρωποι που με επηρεάζουν ή που μου αρέσουν συγγραφικά, αλλά δεν τους έχω ως πρότυπα.

• ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΟΤΑΝ ΗΣΑΣΤΑΝ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΑΣ;

Ίσως να ήταν ο Ιούλιος Βερν,

• ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΓΡΑΨΕΙ;

Είναι πάρα πολλά τα βιβλία που ζηλεύω. Ο φύλακας στη σίκαλη, ο άρχοντας των μυγών, τα βιβλία του Τζων Στάινμπεκ.

• ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ;

Όσο το δυνατόν νωρίτερα, από μωρό να ακούει ιστορίες από τους γονείς του, αλλά μεγαλώνοντας πρέπει να τους βλέπει να διαβάζουν και οι ίδιοι. Αλλιώς, αν δεν τους βλέπει, δεν πρόκειται κι αυτό να μάθει ποτέ να αγαπάει τα βιβλία.

• ΠΟΙΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ;

Θεωρώ ότι το βασικό κριτήριο είναι να θέλει το παιδί μετά να διαβάσει κι άλλο ένα βιβλίο. Βέβαια σε ηλικίες γυμνασίου/λυκείου πρέπει πλέον το παιδί να επιλέγει μόνο του τα βιβλία που θα του αρέσουν.

•  ΤΙ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΘΑ ΔΙΝΑΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΑΣ ΜΟΙΑΣΕΙ;

Να μη μου μοιάσει, να προσπαθήσει να έχει γενικά τον δικό του τύπο με συνέπεια σε ηθικές αρχές.

• ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣΤΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΧΝΟΤΕΡΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ;

Χαχα, είναι πολλές από τις ερωτήσεις που απαντώ και σε εσάς.

• ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ;

Ότι τα παιδιά γενικά είναι προβληματισμένα και θέλουν να εκφρασθούν, αλλά πολλές φορές δεν βρίσκουν τον τρόπο. Αλλά πιστεύω πως πρέπει να τον ψάχνουν κι από μόνα τους.

•  ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ;

Και ναι και όχι. Πιστεύω ότι υπάρχει ένα αρνητικό κλίμα ως προς το διάβασμα, πιστεύεται πως είναι βαρετό. Σε αυτό το κλίμα συμβάλουν και αρκετά βιβλία που κυκλοφορούν. Όταν όμως βρουν κάτι που τα ενδιαφέρει, τότε σίγουρα θα το διαβάσουν.

• ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕΙ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΤΗ ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΑΣ;

Η δημιουργικότητά τους, η δύναμη και θέληση που κρύβουν. Όταν αυτά εμφανίζονται εντυπωσιάζομαι θετικά, όταν απουσιάζουν ή κρύβονται, αρνητικά.

• ΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΠΩΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;

Πιστεύω πως αρέσουν βιβλία που είναι σύγχρονα, που αναφέρονται στα προβλήματα και στις καταστάσεις που ζουν και αντιμετωπίζουν. Αλλά και οι περιπέτειες!

• ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ;

Αυτή την περίοδο έχει ξεκούραση, δεν γίνεται να γράφω συνέχεια, δεν θέλω κιόλας να γράφω πολύ. Πιστεύω ότι σε κάποιους μήνες θα ξαναμπώ στη διαδικασία αυτή.

Άρτεμη Εμμανουήλ Α2