Η ρητορική στην εκπαίδευση

Ρητορική

Στις 31 Ιανουαρίου και ημέρα Τρίτη η δημοσιογραφική ομάδα της Σχολικής Εφημερίδας και οι εθελοντές μαθητές της Σχολικής Βιβλιοθήκης συνέβαλαν στη διοργάνωση επιμορφωτικού σεμιναρίου με θέμα «Η τέχνη της ρητορικής στην εκπαίδευση» με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κ. Καλλιόπης Κουντούρη και κ. Μαρίας Σπανού.

Το τρίωρο επιμορφωτικό σεμινάριο πραγματοποιήθηκε από την Ελληνική Ένωση για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση σε συνεργασία με το Διαπανεπιστημιακό-Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ρητορική: θεωρία και πράξη» στο αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου Πειραιά και το παρακολούθησαν μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας

Τη συνάντηση συντόνισε το μέλος της Ένωσης, φιλόλογος της Ραλλείου Σχολής, Ε. Λαμπρινάκου, με τη συνεργασία των φιλολόγων Γεωργίας Καραμήτρου και Κωνσταντίνου Αντωναρόπουλου, μεταπτυχιακοί φοιτητές του ΠΜΣ «Ρητορική: θεωρία και πράξη».

Στόχος της επιμόρφωσης ήταν η εξοικείωση της σχολικής κοινότητας με την τέχνη της ρητορικής στην εκπαίδευση.

Στο πρώτο μέρος οι συντονιστές παρουσίασαν ομιλίες για τα ρητορικά αγωνίσματα.

received_10208753100886125

IMG_20170131_130415                     IMG_20170131_133913

Στο δεύτερο μέρος ακολούθησαν:

1. βιωματικές ασκήσεις παραγωγής επιχειρήματος με τη συμμετοχή μαθητών του σχολείου μας

IMG_20170131_133443          IMG_20170131_133619

2. συζητήσεις με τους παρευρισκόμενους για την εφαρμογή αυτών στην εκπαιδευτική διαδικασία.

IMG_20170131_133310

Όλοι οι παρευρισκόμενοι επέδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την τέχνη της Ρητορικής.

Η πειθώ είναι δύναμη αυτοπραγμάτωσης και κοινωνικοποίησης. Αυτό απέδειξαν στο Αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου Πειραιά στους μαθητές μας οι κ.κ. Λαμπρινάκου Ελένη και οι φιλόλογοι-μεταπτυχιακοί φοιτητές Γεωργία Καραμήτρου και Κωνσταντίνος Αντωναρόπουλος, σε μία εμπεριστατωμένη και εμπνευσμένη παρουσίαση- εισαγωγή στην αξία της Ρητορικής στην Εκπαίδευση. Ο ζήλος και η επιχειρηματολογία των ομιλητών διέγειραν το ζωηρό ενδιαφέρον των μαθητών μας και τους ώθησαν να θελήσουν να στελεχώσουν στο άμεσο μέλλον τον Όμιλο Ρητορικής που προετοιμάζει το σχολείο μας.

Η δράση μας στον ιστότοπο της Ελληνικής Ένωσης για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση.