Τι συμβαίνει στο φαινόμενο της έκλειψης Ηλίου;

ΑΠΟ: ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ - Δεκ• 22•17

eklispire23-jgi

Έκλειψη ηλίου ονομάζεται το φαινόμενο κατά το οποίο η Σελήνη περιβάλλεται ανάμεσα στον ήλιο και στη Γη ,με αποτέλεσμα ορισμένες περιοχές της  να δέχονται λιγότερο  φως από ότι συνήθως.Μπορεί να είναι  μερική ή ολική.

Κάθε έτος πραγματοποιούνται  τουλάχιστον δύο εκλείψεις ηλίου, ενώ ο μέγιστος αριθμός  εκλείψεων Ηλίου που μπορούν να πραγματοποιηθούν σε ένα έτος είναι 5. Επειδή η τροχιά της γης γύρω από τον ήλιο δεν είναι κυκλική αλλά ελλειπτική, και σε συνδυασμό με την επίσης ελλειπτική τροχιά της σελήνης γύρω από τη γη, για τον επίγειο παρατηρητή τα δύο σώματα αλλάζουν συνεχώς μέγεθος. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τη δημιουργία τριών ειδών εκλείψεων.

1 : Ολική έκλειψη ηλίου

Σ’ αυτή το μέγεθος της σελήνης είναι τέτοιο ώστε καλύπτει πλήρως τον ηλιακό δίσκο.Ο παρατηρητής βρίσκεται μέσα στη σκιά της σελήνης (στο σχήμα δεξιά, η Γη βρίσκεται στη μαύρη περιοχή)

2 :  Δακτυλιοειδή έκλειψη

Κατά τη διάρκειά της, ο κώνος της σκιάς της σελήνης δεν ακουμπάει στην επιφάνεια της Γης.

3 : Μερική έκλειψη ηλίου

Όταν πραγματοποιείται η μερική έκλειψη ηλίου,  ο παρατηρητής βλέπει ένα ποσοστό του ήλιου «φαγωμένο» από τη σελήνη.

ekleipsi