Ειρήνη Αριστοφάνη

1654011133914

Ο Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου (The Circle), ένας μη κερδοσκοπικός, μη κυβερνητικός σύλλογος, είναι το Ελληνικό Τμήμα του Διεθνούς Συμβουλίου Βιβλίων για Νέους (IBBY). Ο Κύκλος διοργανώνει τον ετήσιο εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου στα γενέθλια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (2 Απριλίου). Στα πλαίσια του φετινού εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου διαβάσαμε μια διασκευή της «Ειρήνης» του Αριστοφάνη. Διαβάσαμε το βιβλίο στα ελληνικά και επαναλάβαμε την ιστορία στα αγγλικά. Στη συνέχεια ζητήθηκε από τους μαθητές να ζωγραφίσουν μια σκηνή από το βιβλίο και να γράψουν μερικές προτάσεις για το τι σημαίνει για αυτούς η Ειρήνη. Αργότερα έφτιαξαν ένα γκράφιτι με κιμωλία στον τοίχο έξω από την τάξη μας με το ίδιο σχέδιο από το βιβλίο που διαβάσαμε. Στη συνέχεια φτιάξαμε ένα βίντεο στα αγγλικά στο οποίο οι μαθητές παίζουν σε ρόλους την ιστορία του βιβλίου και προσθέσαμε υπότιτλους στα ελληνικά και στα αγγλικά. Σαν follow up δημιουργήσαμε μια ιστορία στο Scratch και οι μαθητές εργάστηκαν κάνοντας τις δικές τους αφηγήσεις της ιστορίας στο Scratch.