ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

ΑΠΟ: Οι μικροί μας δημοσιογράφοι - Νοε• 27•18

Σχολικός εκφοβισμός είναι ένα φαινόμενο νεανικής παραστατικότητας, ένα είδος bullying, που εμφανίζεται σε πολλές χώρες του κόσμου. Ο σχολικός εκφοβισμός αναφέρεται στη χρήση βίας μεταξύ μαθητών ή συνομηλίκων παιδιών, με στόχο να προκληθεί πόνος ή αναστάτωση.

Εμφανίζεται με τη μορφή του λεκτικού εκφοβισμού (κοροϊδία, διακρίσεις, ντροπιαστικά σχόλια…),του κοινωνικού εκφοβισμού (διάδοση φημών, καταστροφή προσωπικών αντικειμένων, απομόνωση από την ομάδα…), του σωματικού εκφοβισμού (χτυπήματα, σπρωξίματα, κλωτσιές…), του ηλεκτρονικού εκφοβισμού (εκβιασμός μέσω Διαδικτύου και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, μέσω μηνυμάτων στο κινητό τηλέφωνο…)

ekf

Καταρχάς, το bullying μπορεί να έχει αντίκτυπο στο κοινωνικό περιβάλλον ενός σχολείου δημιουργώντας κλίμα φόβου μεταξύ των μαθητών, εμποδίζοντας την

ικανότητά τους να μάθουν και οδηγώντας σε αντικοινωνικές συμπεριφορές.

Και οι θύτες και τα θύματα παρουσιάζουν προβλήματα όπως μοναξιά, δυσκολία στο να κάνουν φίλους, μαθησιακές δυσκολίες ή αποτυχία στο σχολείο.

ΚΟΝΤΟΥΛΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ

mila