Πρόταση για μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής στο σχολείο

ΑΠΟ: Οι μικροί μας δημοσιογράφοι - Οκτ• 31•19

«Συνέπειες και τρόποι πρόληψης τροχαίων ατυχημάτων»

Τα τελευταία χρόνια καθημερινή είδηση αποτελούν τα τροχαία ατυχήματα και δυστυχήματα. Οι συνέπειες του φαινομένου αυτού είναι εμφανείς σε πολλούς τομείς. Μια από τις σημαντικότερες συνέπειες είναι οι ανθρώπινες απώλειες, όπως επίσης και οι μόνιμοι τραυματισμοί. Επίσης, επιβαρύνεται οικονομικά τόσο το κράτος όσο και η οικογένεια του θύτη και θύματος. Ακόμα, δημιουργούνται ψυχικά τραύματα, τα οποία εξελίσσονται σε ψυχολογικά προβλήματα.

Για να προληφθεί το μείζον πρόβλημα των τροχαίων ατυχημάτων καθοριστικό ρόλο έχει η παιδεία. Πρώτα απ όλα θα πρέπει να ενταχθεί το μάθημα της Κυκλοφοριακής Αγωγής σε όλες τις σχολικές βαθμίδες. Επιπρόσθετα καλό θα είναι να διοργανώνονται εκδρομές στα πάρκα κυκλοφοριακής αγωγής, έτσι ώστε το παιδί μέσα από το παιχνίδι να μαθαίνει και να προφυλάσσει τον εαυτό του. Τέλος, χρήσιμο θα ήταν να προσκαλούνται στα σχολεία θύματα και θύτες τροχαίων ατυχημάτων έτσι ώστε να κινητοποιούν και να προβληματίζουν τους μαθητές.

ΚΟΥΡΚΟΥΤΑΚΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ Α3