Σκέψεις για την μάσκα λόγω covid-19

ΑΠΟ: Οι μικροί μας δημοσιογράφοι - Νοε• 23•20

Πριν απο ένα χρόνο ξαφνικά μπήκε στη ζωή μας ενας καινούργιος ιός,ο κορονοιός-covid 19.Mαζί με αυτόν ήρθαν και το κλείσιμο των σχολείων και η υποχρεωτίκη χρήση της μάσκας.

Σήμερα στην πανδημία χρησημοποιούμε την μάσκα σε όλες τις δραστηριότητες της ζωής μας για να προστατευτούμε από τον ιό για να μην νοσήσουμε.Στο σχολείο εν ώρα μαθήματος η χρήση της μάσκας είναι δυσάρεστη αλλά εχεί καποιά θετικά όπως:

1. Μας προστατεύει από τα μικρόβια και βακτηρίδια που μπορεί να μας μεταδόσει ο διπλανός μας.
  2. Μπορούμε όμως να μιλάμε με τον συμαθητή μας χωρίς να μας ακούει ο καθηγητής μας…!

Βέβαια εχεί και μειονεκτήματα η χρήση της,όπως:

1. H πολύωρη χρήση της μας ιδρώνει και δυσκολεύει την αναπνοή μας.
  2. Δεν μπορούμε να δείξουμε να συναισθηματά μας στους άλλους,όπως όταν χαμογελάμε η όταν είμαστε θλιμένοι.

Δυστυχώς ακόμη και σήμερα φοράμε την μάσκα αλλά ελπίζω του χρόνου να εξαφανιστεί ο ιός αυτός και να γυρίσουμε στη κανονικότητα που όλοι επιθυμούμε.

Βαγιόκας Δημήτριος