ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΑΞΙΔΙ

πρωτο ταξιδι

Kitrina Podilata – Tha paro fora

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΑΞΙΔΙ!!
Η ανάγκη της σχολικής κοινότητας να υψώσει διαδικτυακά την φωνή της και να δώσει ένα δυναμικό παρόν με ασφάλεια στο διαδίκτυο δημιούργησε την ανάγκη ενός σχολικού περιοδικού. Έχοντας αντιληφθεί τις σύγχρονες τάσεις στον χώρο της εκπαίδευσης η δημιουργία διαδικτυακού περιοδικού εμπλουτίζει τη σχολική ζωή φέρνοντας το σχολείο κοντά στις πραγματικές ανάγκες των μαθητών του.
Το περιοδικό είναι ένα βήμα έκφρασης και προβληματισμού από εκπαιδευτικούς και μαθητές. Οι σχολικοί πειρατές ξεκινούν το «πειρατικό» αυτό ταξίδι με αισιοδοξία και μεράκι ελπίζοντας να πετύχει τους εκπαιδευτικούς στόχους του που έχει θέσει.
Σε αυτό το ιδεολογικό πλαίσιο κινείται και αυτή η προσπάθεια. Στόχος του περιοδικού έχοντας σαν οδηγό την αρχή της ενδυνάμωσης των μαθητών, είναι η προσπάθεια να μη σταθεί μόνο στην έκθεση των απόψεων όλων των ενδιαφερομένων αλλά και να ενσωματώσει τα θέλω τους μέσα στην εκπαίδευσή τους.