THE OSKARS 2015 ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ ΜΑΡΚΟΓΛΟΥ

academy-awards-oscars-2015

ΟΙ ΝIΚHΤΕΣ ΤΩΝ ΦΕΤΙΝΩΝ ΟΣΚΑΡ :

Η ταινία Birdman (Η απρόσμενη αρετή της αφέλειας) του Αλεχάντρο Ιναρέτου επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που την ήθελαν φαβορί παίρνοντας το Όσκαρ καλύτερης ταινίας.

Birdman
O Μεξικανός σκηνοθέτης Αλεχάντρο Ιναρίτου κέρδισε το Όσκαρ καλύτερης σκηνοθεσίας για την ταινία Birdman.
Πρόκειται για το πρώτο βραβείο της αμερικανικής ακαδημίας κινηματογράφου που λαμβάνει ο δημιουργός.
O Έντι Ρέντμεϊν κέρδισε το Όσκαρ Α΄Ανδρικού ρόλου για την ερμηνεία του στην ταινία «Η Θεωρία των Πάντων».

Resizer
Πρόκειται για το πρώτο χρυσό αγαλματίδιο που λαμβάνει ο 33χρονος ηθοποιός, που υποδύθηκε τον Στίβεν Χοκινγκ. Ο ίδιος είχε κερδίσει τη Χρυσή Σφαίρα, τα βραβεία BAFTA και SAG για την ερμηνεία του αυτή.
H Τζούλιαν Μουρ κέρδισε το Όσκαρ α΄ γυναικείου ρόλου για την ερμηνεία την στην ταινία Still Alice, όπου υποδύεται μία καθηγήτρια πανεπιστημίου που πάσχει από τη νόσο Αλτσχάιμερ

moore_2
.
Το βραβείο Όσκαρ στην κατηγορία του Ντοκιμαντέρ κατέκτησε η Λάουρα Πόιτρας για το «CitizenFour»

citizenfour

ΣΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ ΤΟΥ

Έντι Ρέντμεϊν για την ερμεινεία τουΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ”

1c45e4149a160317f37096bacb686c3a_XL
τα Όσκαρ ήταν ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα στο hollυwood και για φέτος συγχαρητήρια σε ολους όσους βραβεύτηκαν πραγματικά το άξιζαν !!

Ευχαριστώ πολύ που διαβάσατε το άρθρο μου !!

ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΜΑΡΚΟΓΛΟΥ ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΤΗΣ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

3 Responses to THE OSKARS 2015 ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ ΜΑΡΚΟΓΛΟΥ

Μπράβο για άλλη μια φορά Μαριλένα!! Μας χαλαρώνεις πάντα με τα επίκαιρα πολιτιστικά νέα σου. Να προτείνεις ταινίες την επόμενη φορά κα πολιτιστικές εξορμήσεις! Μπράβο και πάλι που δίνεις το παράδειγμα σε όλους μας…

2. Ο/Η ΕΙΡΗΝΗ ΠΑΝΤΑΖΙΔΟΥ λέει:

Μπράβο Μαριλένα ωραίο άρθρο.!!!Να είσαι καλά και καλή συνέχεια .!!!

3. Ο/Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ λέει:

Πολύ ωραίο άρθρο!
    Συγχαρητήρια για την πολύ ωραία ξενάγηση στα φετινά όσκαρ.
    Να συνεχίσεις έτσι, περιμένουμε το επόμενό σου άρθρο!