ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΣΤΗ ΡΟΥΜΑΝΙΑ κείμενο στα ρουμανικά-μετάφραση από τον Ικίμ Διονύση

Sarbatoarea Pastelui este pentru romani, alaturi de Craciun, cea mai importanta din an, pentru ca fiecare familie se pregateste cu mult timp inainte prin postul tinut cu atata evlavie.
In biserica ortodoxa oamenii se pregatesc pentru intampinarea sarbatorilor de Pasti prin «postul Pastelui» numit si «Postul Cel Mare», post care dureaza 48 de zile. In mod oficial, postul incepe dupa «Duminica iertarii», in ziua de luni a saptamanii a 7-a de dinaintea sarbatorii de Pasti.
Η ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ
Η γιορτή του Πάσχα όπως και τα Χριστούγεννα είναι μια από τις σημαντικότερες γιορτές. Κάθε οικογένεια προετοιμάζεται για αυτήν τη γιορτή. Στην Ορθόδοξη ρουμανική εκκλησία οι άνθρωποι έχουν ήδη αρχίσει να προετοιμάζονται για την γιορτή. Σαρακοστή στη Ρουμανία λέγεται «ΜΕΓΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ »για τον λόγο ότι διαρκεί 48 ημέρες. Επισήμως αυτό ξεκινάει μετά από την «Κυριακή της Συγχωρέσεως» την έβδομη εβδομάδα.

ΙΚΙΜ ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΜΑΘΗΤΗΣ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

One Response to ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΣΤΗ ΡΟΥΜΑΝΙΑ κείμενο στα ρουμανικά-μετάφραση από τον Ικίμ Διονύση

Μπράβο ρε Διονύση έτσι να συνεχίσεις πάντα!! Ίσως το πιο ιδιαίτερο άρθρο σε όλα τα τεύχη τον Σχολικών Πειρατών! Μπράβο και πάλι μπράβο σου…