ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΑΡΕΝΟΧΛΗΣΗ της Ντέμης Πλιατσικούρης

Η σεξουαλική παρενόχληση είναι ένα από τα πολλά προβλήματα που απασχολούν τη χώρα μας. Το ποσοστό παρενόχλησης στην Ελλάδα έχει αυξηθεί από το 2001 που ήταν 6% έως το 2005 ,22,5% . Πολλοί έφηβοι έχουν υποστεί ασέλγεια από συμμαθητές του ή από ενηλίκους. Οι έφηβοι τις περισσότερες φορές πραγματοποιούν τέτοιες πράξεις για να νιώσουν ότι κυριαρχούν, γιατί πιθανόν υπάρχουν άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν τους συγκεκριμένους νέους. Όμως οι ενήλικοι που πραγματοποιούν ασέλγεια προς εφήβους, είναι προσωπικότητες οι οποίες είναι ψυχολογικά διαταραγμένες, ή ίσως έχουν βιώσει αντίστοιχες καταστάσεις και τους έχουν δημιουργηθεί αναμνήσεις ,οι οποίες τους δημιουργούν τέτοιου είδους συμπεριφορές. Τα θύματα είναι κυρίως κορίτσια ιδιαίτερα ,με βεβαρημένο ιστορικό ενδοοικογενειακής βίας. Είναι εντυπωσιακό ότι το 60% των ερωτηθέντων δηλώνουν ότι έχουν υπάρξει κάποια στιγμή θύματα παρενόχλησης από άτομα του αντίθετου φύλου και σχεδόν 20% από άτομα του ίδιου φύλου. Σύμφωνα με μελέτες, το 22,6% μαθητών/τριών υποστήριξαν ότι κάποιος/α επιχείρησε να τους βγάλει τα ρούχα, ενώ στην ίδια πράξη ενεπλάκησαν ως θύτες το 15% των ερωτηθέντων. Σεξουαλικό άγγιγμα δέχθηκε παρά τη θέλησή του το 27,5% των μαθητών, ενώ την πρωτοβουλία αυτή «ομολόγησε» το 21,5%. Αρκετά μεγάλο μερίδιο στην εκδήλωση σεξουαλικής παρενόχλησης είχε η απόπειρα φιλιού (24,1% θύματα, 22,1% θύτες). Σε σεξουαλικά υπονοούμενα επιδόθηκε το 37,5% των ερωτηθέντων, ενώ ένα 34% δέχθηκε τέτοια υπονοούμενα. Προσβλητικές εικόνες και χυδαία γράμματα έλαβε το 12,9% των μαθητών, ενώ το 8,3% παραδέχθηκε ότι έστειλε τέτοιο υλικό. Προσέγγιση των εφήβων από ενήλικες συνήθως γίνεται μέσω διαδικτύου. Προσελκύουν εφήβους με ψεύτικα προφίλ που εκμεταλλεύονται κάποιο αδύνατο σημείο του θύματος για να πάρουν αυτό που θέλουν. Η πρόληψη είναι ο καλύτερος οδηγός στην αντιμετώπιση αυτού του φαινομένου. Αν κάποιος εντοπίσει κάποια ύποπτη συμπεριφορά ,θα πρέπει αμέσως να το αντιμετωπίσει. Ας πούμε ότι καθώς μιλάτε προσπαθεί να σε ψαρέψει ή να σου αποσπάσει προσωπικές πληροφορίες. Θα πρέπει να απομακρύνεις το συγκεκριμένο άτομο. Ποτέ δε πρέπει να κάνεις κάτι ι με εξαναγκασμό. Δε χρειάζεται να βιαζόμαστε, ας χαρούμε για λίγο ακόμα την ηλικία μας, χωρίς να προσπαθούμε να μεγαλώσουμε γρήγορα.

ΝΤΕΜΗ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟΥΡΗ ΜΑΘΗΤΡΙΑ Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

4 Responses to ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΑΡΕΝΟΧΛΗΣΗ της Ντέμης Πλιατσικούρης

Επίκαιρο θέμα και δύσκολο Ντέμη. Πολλά μπράβο που έφερες και στην εκπομπή τέτοιο θέμα. Έχουμε ανάγκη την φωνή σας…

Υ.Γ Ετοιμάσου για την δεύτερη εκπομπή Ντέμη!!!!

2. Ο/Η Ντέμη Πλιατσικούρη λέει:

Και βέβαια δε το χάνω με τίποτα!

3. Ο/Η ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ ΓΚΑΤΣΟΝΙΔΟΥ λέει:

ΜΠΡΑΒΟ ΝΤΕΜΗ, ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΡΘΡΟ! ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΝΟΧΛΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΥΠΟΚΕΙΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΣΕ ΝΕΑΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ.