Όμιλος Κριτικής Ανάγνωσης και Δημιουργικής Έκφρασης

Στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Σερρών, κατά τη σχολική χρονιά 2023-2024, λειτούργησε Όμιλος Κριτικής Ανάγνωσης και Δημιουργικής Έκφρασης, σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 102939/ΓΔ4 Υ.Α. του ΦΕΚ 4509/25-08-2022, με τη συμμετοχή μαθητών/τριών όλων των τάξεων του σχολείου (υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Παραλίδου Μαρία ΠΕ02, συμμετέχουσα εκπαιδευτικός: Τσακιρίδου Δόμνα ΠΕ02). Η πολυσχιδής παραγωγή και δράση του Ομίλου ανά φάση, κατηγορία και θεματική τεκμαίρεται από το εύρος των μαθητικών κειμένων κριτικής και λογοτεχνίας, των εικαστικών δημιουργιών και των αποτελεσμάτων δράσεων και ανατροφοδοτήσεων που φιλοξενούνται στα τεύχη του μηνιαίου ηλεκτρονικού σχολικού περιοδικού για τον Πολιτισμό και την Κοινωνία «Πρίσμα | το Μικρό Περιοδικό του 1ου ΕΠΑ.Λ. Σερρών». Το δε σύνολο των εργασιών του Ομίλου μπορεί να εμφανιστεί συγκεντρωτικά με αναζήτηση στο περιοδικό, βάσει της ετικέτας: ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ. Τα μη ψηφιακά τεκμήρια αδειών, σχεδιασμών υλοποίησης και διαδικασιών ολοκλήρωσης και απολογισμού των εργασιών της ομάδας φυλάσσονται στο αρχείο του σχολείου. (Μεταδεδομένα: Μ. Παραλίδου)