ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

Γειά σας !

Θα ήθελα να σας απευθυνθώ εκ μέρους των εκπαιδευτικών και των μαθητών του γυμνασίου μας με έναν θερμό χαιρετισμό!

Σας ευχαριστούμε για τον κόπο και τον χρόνο που αφιερώνετε στη δημιουργία και έκδοση των σχολικών περιοδικών μας. Η προσπάθειά αυτή συνεισφέρει σημαντικά στην εκπαιδευτική μας εμπειρία και μας παρέχει μια πλατφόρμα για να μοιραστούμε τις ιδέες, τις απόψεις και τις ειδήσεις μας.  Ευχόμαστε να συνεχίσουμε να συνεργαζόμαστε  για την ανάπτυξη της γνώσης και της ευαισθητοποίησης μας.

Σας ευχαριστούμε θερμά!

2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής είναι ένα δημόσιο Γυμνάσιο με 338 μαθητές, χριστιανούς και μουσουλμάνους. Στο σχολείο διδάσκονται μαθήματα γενικής παιδείας και 3 ξένες γλώσσες (Αγγλικά, Γερμανικά, Γαλλικά). Διαθέτει 5 τμήματα ένταξης, όπου ενισχύονται παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες μέσω διαφοροποιημένης μάθησης. Κατά περίπτωση υποστηρίζονται μαθητές από Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό. Η μονάδα στελεχώνεται από ιεροδιδάσκαλο για τους μουσουλμάνους, σχολική νοσηλεύτρια και εβδομαδιαίως από ψυχολόγο και κοινωνική λειτουργό. Από το 1997 υλοποιούνται ανελλιπώς ποικίλες δράσεις και προγράμματα: Περιβαλλοντικής Αγωγής, Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικά, Ρομποτικής. Επίσης, το σχολείο υλοποίησε προγράμματα Comenius-Sokrates, e-twinning, είχε 24ετή αδελφοποίηση με Γυμνάσιο της Λεμεσού Κύπρου και είναι ενταγμένο στην Unesco-Aspent. Τέλος, αναπτύσσει πλούσια φιλανθρωπική δράση σε συνεργασία με φορείς όπως: Actionaid, Unicef, Make a Wish International, Παιδικά χωριά SOS, Χαμόγελο του Παιδιού κ.α.

Το γυμνάσιο μας είναι ένας χώρος που πραγματικά ξεχωρίζει για τις πληθώρα των παροχών του. Από τη στιγμή που μπαίνεις στο σχολείο, αισθάνεσαι την ενέργεια και τη ζωντάνια που υπάρχει στον αέρα.ΕΙΣΟΔΟΣ

Οι αίθουσες μας είναι ευρύχωρες και προσφέρουν μια άνετη και ευχάριστη ατμόσφαιρα για τη μάθηση. Έχουμε επίσης εργαστήρια πληροφορικής, τεχνολογίας και χημείας, δανειστική βιβλιοθήκη,  Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων , ένας μεγάλος χώρος όπου πραγματοποιούνται οι γιορτές, οι ενημερώσεις μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών και γενικά όλες οι εκδηλώσεις του σχολείου.

Κλειστό Γυμναστήριο:

Το γυμναστήριο μας είναι ένας χώρος όπου οι μαθητές μας μπορούν να ασκηθούν και να αναπτύξουν τις φυσικές τους δυνάμεις. Είτε πρόκειται για μπάσκετ, βόλεϊ, χάντμπολ ή γυμναστική, το γυμναστήριο μας παρέχει τον απαραίτητο εξοπλισμό και τον χώρο για την άσκηση των μαθητών μας. Εδώ διεξάγονται επίσης αθλητικές διοργανώσεις και προπονήσεις αθλητικών ομάδων και συλλόγων του δήμου μας.ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ

2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

ΚΟΜΟΤΗΝΗ  - Η ΠΟΛΗ ΜΑΣ

Πρωτεύουσα της Θράκης, βρίσκεται στο κέντρο της η πόλη της Κομοτηνής. Χάρη στην κεντρική γεωγραφική της θέση αλλά και στη σημασία της ως διοικητικού κέντρου, αναπτύχθηκε, διατηρώντας στο ακέραιο την ιστορία και τον πολιτισμό της.  Διασώζει σημαντικά μνημεία και αξιοθέατα που το αποδεικνύουν. Η Κομοτηνή, με διάχυτο το παραδοσιακό στοιχείο, ένα ιδιαίτερο αστικό περιβάλλον, όπου συμβιώνουν ποικίλα εθνοτικά στοιχεία, αναζωογονημένη από τον νεανικό κόσμο που προσελκύει και συσπειρώνει το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, αλλά και πλούσια σε φυσικές ομορφιές, αποτελεί ιδανικό προορισμό για όλες τις εποχές του έτους.KOMOTHNH

Τα Μνημεία της ιστορικής & πολιτιστικής κληρονομιάς της πόλης μας

• Το Βυζαντινό Φρούριο