Βιβλιοπαρουσίαση: Δεν πάω πουθενά με ξένους!

ΑΠΟ: ΚΑΖΑΡΑ ΕΛΕΝΗ - Ιουν• 26•20

Screenshot_15

Τίτλος: Δεν πάω πουθενά με ξένους!

Συγγραφέας:  ΓΚΑΙΣΛΕΡ ΝΤΑΓΚΜΑΡ

Εκδόσεις: Ψυχογιός

Η Μελίνα είναι μία μαθήτρια δημοτικού. Ένα μεσημέρι, ενώ βρέχει, περιμένει να την παραλάβει από το σχολείο ένα μέλος της οικογένειάς της. Μολονότι πολλοί άνθρωποι -πότε γνωστοί και πότε άγνωστοι- σταματάνε για να την πάρουν, η Μελίνα αρνείται πεισματικά. Κάθε φορά επαναλαμβάνει τη φράση: Η μαμά μου είπε να την περιμένω. Με αφορμή την ιστορία της Μελίνας συζητήσαμε διάφορα θέματα και καταλήξαμε στα εξής:

Αν ποτέ χαθώ, δεν φεύγω από το σημείο στο οποίο βρίσκομαι.

Δεν ακολουθώ ποτέ άτομα που δεν γνωρίζω.

Ακόμη κι αν γνωρίζω κάποιον, δεν φεύγω μαζί του αν δεν έχω ειδοποιήσει τους γονείς μου.

Δεν δέχομαι δώρα, γλυκίσματα, χρήματα από ανθρώπους που δεν γνωρίζω.

Αν ποτέ κάποιος ενήλικας μου ζητήσει βοήθεια να βρω κάποιο παιδάκι ή κάποιο ζωάκι, δεν το κάνω. Ένας ενήλικας πρέπει να ζητήσει πληροφορίες ή βοήθεια μόνο από ενήλικες.

Αν είμαι μόνος μου στο σπίτι, δεν ανοίγω την πόρτα ούτε λέω στο τηλέφωνο πως δεν υπάρχει κάποιος άλλος μαζί μου.