Το Διαδικτυακό Λάθος

images (1)

Ξημέρωνε ένα πρωινό. Ήταν μια συνηθισμένη μέρα όπως η άλλες.  Η Γαλήνη δεν είχε καμία όρεξη να πάει σχολείο και ανυπομονούσε να έρθει η επόμενη μέρα που θα ήταν Σάββατο. Μόλις γύρισε από το σχολείο, η Γαλήνη ήταν  εκνευρισμένη επειδή διαφώνησε με μία πολύ καλή της φίλη την Ηλιάνα. Άνοιξε τον υπολογιστή της και χωρίς να το σκεφτεί ανέβασε στο διαδίκτυο μια προσωπική φωτογραφία της Ηλιάνας , για να την εκδικηθεί. Το επόμενο πρωί που ήταν Σάββατο, η Ηλιάνα πήγε στο σπίτι της Γαλήνης και της ζήτησε κάποιες εξηγήσεις. Η Γαλήνη δεν είχε συνειδητοποιήσει το λάθος της. Κάθισαν να συζητήσουν με την Ηλιάνα και να τα ξαναβρούν. Αφού η Ηλιάνα την συγχώρεσε, προσπαθούσαν να βρουν τρόπους για να κατεβάσουν την φωτογραφία. Τελικά, με την βοήθεια των γονιών τους κατάφεραν να εξαφανίσουν την φωτογραφία που είχε ανεβάσει η Γαλήνη. Η Γαλήνη πήρε ένα καλό μάθημα. Δεν πρέπει να παραβιάζουμε την ιδιωτική ζωή του άλλου και να ανεβάζουμε φωτογραφίες φίλων μας στο διαδίκτυο χωρίς να μας έχουν δώσει την άδεια τους!

Μαρία Σκαρλάτου -Δήμητρα Θεοφανίδου