Luka Dončić Ένα ανερχόμενο αστέρι του ΝΒΑ

doncicΟ 20χρονος Σλοβένος αθλητής είναι ένας από τους πιο υποσχόμενους Ευρωπαίους καλαθοσφαιριστές κι ένας από τους καλύτερους καλαθοσφαιριστές στην ηλικία του, παγκοσμίως. Ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα  στην εφηβική του ηλικία παίζοντας στην ισπανική ομάδα της Ρεάλ Μαδρίτης. Τη  σεζόν 2017-2018 ανακηρύχτηκε ο πολυτιμότερος παίκτης της Euroleague, To 2018-2019 μετακόμισε στο μαγικό κόσμο του NBA και από την πρώτη στιγμή άρχισε να ξεχωρίζει με τη φανέλα των Dallas Mavericks. O αριθμός 77 που διάλεξε έχει τη δική του ιστορία. Στην Ευρώπη, ήταν έντονα επηρεασμένος, από τον διεθνή Έλληνα πόιντ γκαρντ του Ολυμπιακού, Βασίλη Σπανούλη. Για αυτόν τον λόγο, στην ευρωπαϊκή του καριέρα, είχε επιλέξει τον αριθμό 7, κάτι που δεν μπορούσε να κάνει στο NBA, λόγω του συμπαίκτη του Dwight Powell, που το είχε ήδη. Μάλιστα, την 1η του χρονιά στο NBA, κατέκτησε τον τίτλο του ‘Rookie of the Year’, που σημαίνει ‘o Κορυφαίος πρωτοεμφανιζόμενος παίκτης του NBA’. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί η εκπληκτική του εμφάνιση στο Eurobasket, με την εθνική ομάδα της Σλοβενίας που και εκεί κατέκτησε τον τίτλο του  MVP. Και όλα αυτά σε ηλικία μικρότερη τον 20 χρόνων!

(από το μαθητή Λεωνίδα Καλογερά)