captain marvel

Η captain marvel είναι μία αμερικάνικη ταινία υπερηρώων του 2019. Η ταινία είναι βασισμένη στην υπερήρωα των marvel comics (Σταν Λι) Κάρολ Ντάνβερς. Την ταινία σκηνοθετούν και γράφουν η Άννα Μποντέν και ο Ράιαν Φλέκ. Στην ταινία πρωταγωνιστεί η Brie Lason (ως Κάρολ Ντάνβερς) μαζί με τους Samuel L. Jackson (Nick Fury), Ben Mentelson (Talos & Keller), Jude Law (Gion-Rog) κ. α. Το θέμα της ταινίας είναι η μάχη μεταξύ δύο εξωγήινων φυλών τους Σκράλ και τους Κρί οι οποίοι προσπαθούν να νικήσουν την διαμάχη τους μα αργότερα ο σκοπός τους γίνεται να αποκτήσουν μια πηγή απίστευτης δύναμης το τεσσεράκτιο το οποίο θα τους επέτρεπε να τροφοδοτήσουν ένα σκάφος με το οποίο θα μπορούσαν να αναπτύξουν απίστευτες ταχύτητες και να διασχίζουν γαλαξίες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, το οποίο θα βοηθήσει κάθε πλευρά να κερδίσει τον πόλεμο. CAPTMRVΕπίσης η Κάρολ μαθαίνει την πραγματική της καταγωγή και ταυτότητα ανακαλύπτοντας ότι είναι από ένα πλανήτη που αποκαλείται  C-53 (Γη) και ότι είναι πιλότος της πολεμικής αεροπορίας, συναντά ξανά την οικογένεια και την καλύτερη φίλη της, αποκτά ξανά την μνήμη της, γνωρίζει και μαθαίνει την ταυτότητα της ηρωίδας της και δημιουργεί μια δυνατή φιλία με έναν κυβερνητικό πράκτορα της ΑΣΠΙΔΑΣ (Νικ Φιούρι).

Αυτή η ταινία είναι ιδιαίτερη και εντυπωσιακή λόγω της φαντασίας που έχει, τα εκπληκτικά ειδικά εφέ, το φανταστικό παίξιμο των ηθοποιών, την απίστευτη πλοκή, γεμάτη προδοσία και ανατροπές αλλά και για τις φανταστικές σκηνές δράσης, μάχης και χιούμορ. Αυτός ο συνδυασμός είναι που κάνει αυτή την ταινία τόσο ελκυστική σε άτομα όλων των ηλικιών. Γι’ αυτούς τους λόγους την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους και είμαι σίγουρος πως θα την λατρεύσετε και δεν θα βαρεθείτε ποτέ την πλοκή της και το χιούμορ της.

(Από το μαθητή Απόλλωνα  Β.)