Josephine

5dbc7e8e3181dΤζέσικα Ζόζεφιν Βέντελ 22 Αυγούστου 1990, γνωστή ως Josephine, είναι Ελληνίδα τραγουδίστρια.

Έγινε γνωστή από την συμμετοχή της στον ελληνικό τελικό της Eurovision, με το τραγούδι «Dancing Night» το 2014. Έχει λάβει μέρος επίσης στο show Your Face Sounds Familiar. Τον Δεκέμβριο του 2020 αναδείχθηκε νικήτρια του διαγωνισμού Just the 2 οf us. Γεννήθηκε στις 22 Αυγούστου 1990 στην Αθήνα από Λιβανέζα μητέρα ελληνικής καταγωγής και Γερμανό πατέρα. Φοίτησε σε ελληνοαμερικανικό σχολείο και από μικρή ηλικία ασχολήθηκε με το πιάνο. Έχει δύο μικρότερα ετεροθαλή αδέλφια από τους επόμενους γάμους των γονιών της. Μετά το σχολείο, σπούδασε μάρκετινγκ και διοίκηση στο Αμερικανικό Κολέγιο Ελλάδας  και παράλληλα ανέβαζε ερασιτεχνικά βίντεο στο Youtube όπου τραγουδούσε κομμάτια γνωστών καλλιτεχνών.

Πηγές: Βικιπαίδεια

Συντάκτες: Γεωργία Κ. Μαργαρίτα Ν.

3 Σχόλια