Λεβερκούζεν Μπάγερν Μονάχου 1-3

Αποτέλεσμα εικόνας για μπαγερν μοναχου λεβερκουζεν 1 3Καλπάζει προς τον τίτλο η Μπάγερν. Στο τέλος της  18ης αγωνιστικής της Bundesliga σήμανε και το τέλος της χειμερινής διακοπής στο γερμανικό πρωτάθλημα, με την Μπάγερν Μονάχου να δείχνει και στην επανέναρξη πως δεν έχει αντίπαλο εντός συνόρων. Οι Βαυαροί ήταν χωρίς τους Νόιερ, Χούμελς, Αλκάνταρα και Λεβαντόφσκι αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να ανοίξουν το σκορ στο πρώτα στο 32′ ο Χάβι Μαρτίνεθ και έτσι παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου  ημιχρόνου.Στο 59΄ ο Ριμπερί έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Γιούπ Χάινκες, πριν ο Φόλαντ μειώσει για τη Λεβερκούζεν στο 77′. Το ματς «σχόλασε» με μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Κολομβιανού μεσοεπιθετικού στις καθυστερήσεις, για το τελικό 3-1 υπέρ της Μπάγερν Μονάχου.