Επίσκεψη στο Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης “Αντώνης Τρίτσης”

ΑΠΟ: ΤΖΙΝΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ - Φεβ• 16•20

Το Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης “Αντώνης Τρίτσης”, επισκέφθηκαν την Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου 2020 οι μαθητές και οι μαθήτριες και των τριών τάξεων του 3ου Γυμνασίου Περιστερίου.

Το Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης “Aντώνης Τρίτσης” βρίσκεται ανάμεσα στους Δήμους Ιλίου, Αγίων Αναργύρων και Καματερού και συγκεκριμένα στη θέση με το τοπωνύμιο «Πύργος Βασιλίσσης» και  είναι ένα από τα τελευταία καταφύγια άγριας ζωής στο αστικό περιβάλλον της Αθήνας και ο μεγαλύτερος πνεύμονας οργανωμένου πρασίνου με έκταση 1.200 στρεμμάτων. Κυριαρχεί το υγρό στοιχείο με 5 τεχνητές λίμνες προσφέροντας καταφύγιο σε υδρόβιους οργανισμούς αλλά και σε πουλιά που παρατηρούνται από την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία.

Εκεί οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν τη φύση, να εξερευνήσουν την πανίδα και τη χλωρίδα του πάρκου, να περπατήσουν δίπλα στις λίμνες παρατηρώντας και φωτογραφίζοντας  τις πάπιες και να  παίξουν με τους συμμαθητές τους.

Κουρασμένοι, αλλά ευχαριστημένοι και χαρούμενοι επέστρεψαν στο Σχολείο!