Συμμετοχή των παιδιών του Ομίλου Ιστορίας στη μαθητική διημερίδα που διοργάνωσε το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών στις 5 και 6 Μαΐου 2022.

Φέτος, στα πλαίσια της θεματικής του Ομίλου Ιστορίας- Μαθητικού Ραδιοφώνου, επιλέχτηκε η περίοδος του μικρασιατικού πολέμου και της επακόλουθης ήττας των Ελλήνων (1919-1922). Ο λόγος είναι η επέτειος 100 χρόνων από την έλευση των ελλήνων προσφύγων στην Ελλάδα και η ύπαρξη στο σχολείο μας μεγάλου αριθμού μαθητών/τριών από οικογένειες απογόνων των πρώτων προσφύγων.

Όσα από αυτά τα παιδιά ήρθαν στον Όμιλο, σε μια από τις δράσεις του, με προσωπικό ενδιαφέρον και κέφι μάζεψαν υλικό από τις οικογένειές τους (συνεντεύξεις, αντικείμενα, έγγραφα, φωτογραφίες, οικογενειακά δέντρα), θέλοντας να μάθουν περισσότερα για εκείνη την ιστορική περίοδο που σημάδεψε και τις οικογένειές τους.