Λευτέρης Πετρούνιας, Ολυμπιονίκης στους κρίκους: «Ο αθλητισμός χτίζει νου και σώμα»

Λευτέρης Πετρούνιας, ο πρωταθλητής και ολυμπιονίκης στους κρίκους

13/3/2021

Αρχικά, θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κ. Λευτέρη Πετρούνια που θυσίασε τον προσωπικό του χρόνο για να διαβάσει και να απαντήσει στις ερωτήσεις μου και την Γυμνάστρια του αδερφού μου, Πέρρου Μαργαρίτα, στο δημοτικό που μεσολάβησε για να πραγματοποιηθεί αυτή η συνέντευξη.

Ποιός σας έμπνευσε να ξεκινήσετε την ενόργανη και πιο συγκεκριμένα τους κρίκους;

• Οι γονείς μου με πήγαν στον Πανιώνιο για εκτόνωση της ενέργειάς μου. Ως αναφορά του κρίκους είχα ως πρότυπο τον Λεωνίδα Ταμπάκο.

Σε τι ηλικία αποφασίσατε να ασχοληθείτε με την γυμναστική και πότε σας ήρθε η ιδέα να το κάνετε καριέρα;

• Τεσσεράμισι ετών ήταν η πρώτη μου επαφή στο γυμναστήριο με την ενόργανη γυμναστική. Αφού σταμάτησα στα δεκατέσσερα, επανήλθα στα δεκαεφτά, γιατί μου έλειπε. Στην πορεία συνειδητοποίησα ότι αφού είχα ξαναξεκινήσει ότι θα το κάνω καριέρα.

Πώς θα πείθατε τα νέα παιδιά να ασχοληθούν με τον αθλητισμό;

• Τα οφέλη του αθλητισμού είναι πολλά, χτίζει νου και σώμα, καθώς σε βοηθάει να γίνεις καλύτερος άνθρωπος.

Γνωρίζω ότι η μεγαλύτερη ανταμοιβή για έναν αθλητή του δικού σας επιπέδου είναι ένα Ολυμπιακό μετάλλιο. Ποιά είνα τα συναισθήματά σας όταν δεν πετυχαίνετε τον στόχο σας και ποιά όταν τον πετυχαίνετε;

• Όταν δεν πετυχαίνω τον στόχο μου, υπάρχει απογοήτευση, λύπη και αμέσως μετά ακολουθεί το πείσμα και η δίψα για διάκριση. Όταν πετυχαίνω τον στόχο μου, η ανταμοιβή των κόπων και των πόνων που έχω περάσει, σωματικών και ψυχικών, για την διάκριση, σβήνει οποιοδήποτε άλλο συναίσθημα και μένει μόνο χαρά, ικανοποίηση και ευγνωμοσύνη.
Σύδνευ 2020, Κατάκτηση χρυσού μεταλλίου

Πώς νοιώθετε πριν ανεβείτε στους κρίκους;

• Άδειος, σίγουρος και σκέφτομαι μία παραλία.

Έχετε απογοητευτεί ποτέ με κάποια επίδοση στην καριέρα σας;

• Οι απογοητεύσεις, είναι πάντα περισσότερες, αλλά αυτές μου δίνουν δύναμη για να συνεχίσω.

Βρίσκετε χρόνο να ασχοληθείτε με τη οικογένια σας, με όλες αυτές τις προετοιμασίες για το Ευρωπαϊκό κατά αυτές τις συνθήκες που ζούμε τώρα;

• Η οικογένεια, είναι σε προτεραιότητα και έχω φτιάξει το πρόγραμμά μου έτσι ώστε να έχω χρόνο με την οικογένειά μου.

Όταν κάνατε το χειρουργείο σας, πέρασε από το μυαλό σας ότι υπήρχε περίπτωση να μην μπορέσετε να ξαναγωνιστείτε ξανά;

• Όταν συνειδητοποίησα πόσο μεγάλο ήταν το χειρουργείο (το συνειδητοποίησα αφού ξύπνησα), πίστεψα ότι δεν θα τα καταφέρω να επιστρέψω. Αλλά, όπως και οι αποτυχίες, ήταν ένα συναίσθημα που κράτησε λίγο, έτσι, γρήγορα πείσμωσα για να επιστρέψω.
Κάνει την πατρίδα του περήφανη, ακόμα και ως τραυματίας

Στις εποχές μας, πολλοί αθλητές ,κάνουν χρήση ουσιών για να αποκτήσουν τα επιθυμητά αποτελέσματα, εσάς σας πλησίασε κανείς να σας προσφέρει τέτοιες ουσίες;

• Όχι, ποτέ !

Στις μέρες μας, έχει γίνει μεγάλος ντόρος για την παρενόχληση σε αθλητές και αθλήτριες,  εσάς αν έπεφτε κάτι στην αντίληψή σας ή αν τύχαινε σε σας τότε που αγωνιζόσασταν θα το λέγατε ή θα φοβόσασταν;

• Φυσικά και θα το έλεγα, όμως δεν μου έχει συμβεί ποτέ.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, καλή επιτυχία στο Ευρωπαϊκό, σας εύχομαι να κερδίσετε το χρυσό στους Ολυμπιακούς και σας ευχαριστούμε που κάνετε την Ελλάδα περήφανη !

Παπαδόπουλος Γιώργος Α1 –Αθλητικογράφος-