Εκδρομή στην Ανατολική Ρωμυλία

Με αφορμή το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, με την ονομασία «Των Ελλήνων οι κοινότητες» και έπειτα από την πρόταση και την πρωτοβουλία των καθηγητών μας που ήταν υπεύθυνοι του προγράμματος, συναποφασίστηκε πως η φετινή Β’ Γυμνασίου θα πήγαινε μια πενθήμερη εκδρομή στην Ανατολική Ρωμυλία.

Η εκδρομή αυτή πραγματοποιήθηκε στις 24-28 Φεβρουαρίου και είχε απόλυτη επιτυχία, καθώς όλοι οι μαθητές και όλες οι μαθήτριες γυρίσαμε με υπέροχες αναμνήσεις και εμπειρίες από τα μέρη και το τοπία που είχαμε τη ευκαιρία να απολαύσουμε. Μείναμε σε καλά ξενοδοχεία και μας εντυπωσίασε η συμπεριφορά των καθηγητών προς εμάς, καθώς νοιάζονταν και φρόντιζαν για όλους μας σαν να ήμασταν τα  παιδιά τους.  Έτσι μας δόθηκε η ευκαιρία να έρθουμε πιο κοντά τους. Μπορεί να είχαμε μια μικρή αναποδιά με το ξενοδοχείο, αλλά οι καθηγητές φρόντισαν να ανταμειφθούμε με το παραπάνω. Τα τοπία τα οποία είδαμε θα μας μείνουν σίγουρα αξέχαστα για μια ζωή, καθώς ήταν κάτι διαφορετικό από αυτό που αντικρίζουμε  καθημερινά. Οι μεγάλες κόκκινες πλατείες που κοσμούν κάθε γωνιά των πόλεων που επισκεφθήκαμε καθώς και τα επιβλητικά κτίρια θα μείνουν στο μυαλό μας χαραγμένα ως γλυκές αναμνήσεις από το σχολείο και τη συγκεκριμένη εκδρομή. Τέλος, αυτή η εκδρομή ήταν υπέροχη, επειδή όλοι οι μαθητές καταφέραμε να γίνουμε μια παρέα, να έρθουμε  κοντά και να μοιραστούμε τις ανησυχίες μας. Μακάρι να επαναληφθεί και να γνωρίσουμε νέα μέρη.

Γεωργία Π.