Προστασία από τον ήλιο!

ΑΠΟ: ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ - Ιουν• 19•17

1

Το καλοκαίρι έφτασε!!! Καιρός για μπάνια, βουτιές και παιχνίδια στη θάλασσα. Η θερμοκρασία ανεβαίνει και οι ακτίνες του ήλιου «κυριαρχούν» στις παραλίες. Αυτό, όμως, μερικές φορές μπορεί να αποδειχθεί επικίνδυνο, καθώς οι ακτίνες «καίνε» το δέρμα του ανθρώπου, αν δεν πάρει τις απαραίτητες προφυλάξεις. Σας παραθέτουμε ορισμένες ιδέες:

• Καλό είναι, πριν μπω στη θάλασσα, να αλείψω καλά το σώμα μου με αντηλιακό. Μάλιστα υπάρχει ειδικό αντηλιακό για το πρόσωπο, καθώς είναι το πιο ευαίσθητο μέρος του σώματος.
  • Αν κάθομαι αρκετή ώρα στη θάλασσα και το αντηλιακό χάσει την προστατευτική του ουσία, σωστό είναι να βγω από την θάλασσα, να αλείψω ξανά το σώμα μου με αντηλιακό και να βουτήξω ξανά.
  • Την ώρα που  βρίσκομαι στη θάλασσα, για να μην πάθω ηλίαση, φορώ απαραίτητα ένα καπέλο.
  • Καλό είναι να επιλέγω να είναι κάτω από σκιά τα μέρη που θα απλώσω την ψάθα μου. Αλλιώς θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ομπρέλα.
  • Τέλος, αν θέλω να κάνω ηλιοθεραπεία, σωστό είναι να αλλάζω πού και πού πλευρά ή αλλιώς να αλείψω καλά το σώμα μου με αντηλιακό.

ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ, ΚΑΛΕΣ ΒΟΥΤΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!