TO EΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΗΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ

Την Τρίτη 27-1-2015 με το σχολείο μας επισκεφτήκαμε το Εργοστάσιο Σοκολάτας.

Εκεί μας μιλήσαν και μας έδειξαν διάφορα πράγματα σχετικά με τη Σοκολάτα.

Πρώτα μας είπαν την ιστορία του Κακάου και μας το έδειξαν.Στη συνέχεια πήγαμε σε ένα Δάσος που τα Δέντρα του μας πετούσαν Νερό και είδαμε ένα βιντεάκι.Μετά πήγαμε σε ένα μέρος όπου φτιάξαμε με καφέ πλαστελίνη σχεδιάκια.Αμέσως μετά μας χάρισαν μία Μολυβοθήκη για Αναμνηστικό Δώρο.Επίσης μας κέρασαν ένα μπισκότο Μιράντα με λίγη σοκολάτα και μια Ζωγραφιά με τα μπισκότα Παπαδοπούλου.Όταν τελειώσαμε από εκεί πήγαμε σε έναν Χημικό που κάναμε ένα Πείραμα.Δηλαδή φτιάξαμε ένα Κανόνι Σοκολάτας.Έπειτα παίξαμε ένα παιχνίδι με τον Γιατρό της Σοκολάτας.Εκεί όλα τα παιδιά συμμετείχαν στις δραστηριότητες και το ευχαριστήθηκαν πολύ.

Τέλος είδαμε πως γίνονταν τα Γλυφιτζούρια και τραβήξαμε ελεύθερα Φωτογραφίες. Φυσικά όποιος ήθελε μπορούσε να αγοράσει  ότι ήθελε η Ψυχή του.Είχε τα πάντα !!!

Είναι πολύ ωραίο μέρος και νομίζω ότι όλοι πρέπει να το επισκεφτούν !!!

Αγγελική Ταμπάκηergostasio-700x441