ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ ΤΩΝ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ

19-20 Οκτωβρίου 2016

Το σχολείο μας συμμετείχε στις εορταστικές εκδηλώσεις για την 104η επέτειο της μάχης των Γιαννιτσών και της απελευθέρωσης της πόλης των Γιαννιτσών κατά τους βαλκανικούς πολέμους.

Την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου σε ενδοσχολική εκδήλωση η δασκάλα  κ. Παραπονιάρη Ελένη παρουσίασε το χρονικό της μάχης των Γιαννιτσών (19-20 Οκτωβρίου του 1912), ενώ το μεσημέρι της ίδιας ημέρας  πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη κατάθεση στεφάνου.

Την Πέμπτη 20 Οκτωβρίου, ανήμερα της επετείου,  η σημαία του σχολείου με τη σημαιοφόρο και τους παραστάτες παρέστησαν στη δοξολογία στη Μητρόπολη της πόλεως κι ενώ τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η Διευθύντρια του σχολείου μας κ. Φωτεινή Καγιογλίδου. Στη συνέχεια οι μεγάλες τάξεις του σχολείου μας (Δ’, Ε’ & ΣΤ’) συμμετείχαν με εξαιρετική επιτυχία στη μεγάλη παρέλαση στο κέντρο της πόλης.