Επίσκεψη στη διαδραστική εικαστική έκθεση «Άκου με»

20221108_101104

Την Τρίτη 8 Νοεμβρίου η τάξη μας (ΣΤ’) επισκέφθηκε τη διαδραστική εικαστική έκθεση «Άκου με» στον Τουρμπέ, το οθωμανικό κτήριο  απέναντι από τον Ναό Αγίου Γεωργίου της πόλης μας.

Η έκθεση περιλαμβάνει κεραμικές καμπάνες, που δημιουργήθηκαν από τους μαθητές και τις μαθήτριες του ΚΔΑΠ μεΑ Γιαννιτσών, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κεραμίστρια Παπαδοπούλου Αγγελική, αλλά φιλοξενεί και δημιουργίες του Ειδικού Δημοτικού και Γυμνασίου Γιαννιτσών, καθώς και πολλών ΚΔΑΠ μεΑ από διάφορες πόλεις της Ελλάδας, καθώς και από το εξωτερικό.

Στην έκθεση η κυρία Αγγελική μας μίλησε για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία, καθώς και για την αξία της διαφορετικότητας και τον σεβασμό σ’ αυτήν, για την ενσυναίσθηση και την αλληλοβοήθεια. Ο ήχος που βγαίνει από τις πολλές μικρές καμπάνες της έκθεσης, είναι η φωνή όλων των ατόμων με αναπηρία, που μας καλεί να τους ακούσουμε, να κατανοήσουμε τις ανάγκες τους, να τους προσέξουμε, να μην τους αγνοούμε!

Στη συνέχεια, φτιάξαμε τη δική μας «μουσική», χτυπώντας με ραβδάκια τις καμπάνες, μιλήσαμε για τον πηλό και τις χρήσεις του κι ανταλλάξαμε απόψεις πάνω στο θέμα της αναπηρίας. Φωτογραφηθήκαμε, διασκεδάσαμε και εκδηλώσαμε το ενδιαφέρον μας να επισκεφθούμε το ΚΔΑΠ μεΑ Γιαννιτσών, για να δουλέψουμε τον πηλό παρέα με τα παιδιά με αναπηρία, να γνωριστούμε και να συνεργαστούμε.

Περάσαμε πολύ ωραία, ακούσαμε το μήνυμα που θέλουν να περάσουν τα παιδιά με αναπηρία και προτείνουμε σε όλους να επισκεφθούν την έκθεση και να διαδώσουν το μήνυμα του αλληλοσεβασμού και της αλληλοβοήθειας!

ΣΤ’ τάξη

20221108_10144020221108_10363420221108_10565520221108_102332