Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία-3 Δεκεμβρίου

Από το 1992, με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Ο.Η.Ε. έχει καθιερωθεί η 3η Δεκεμβρίου ως  Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (International Day of People with Disability).

Η ημέρα αυτή, δίνει την ευκαιρία και το ερέθισμα σε όλους μας (απλούς πολίτες, κυβερνήσεις, φορείς, διεθνείς οργανισμούς κ.ά.) να σκύψουμε πάνω στα πραγματικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρίες, να αναλογιστούμε τα δικαιώματά τους και να λάβουμε αποφάσεις για τη βελτίωση των συνθηκών της ζωής τους καθώς και μέτρα για την άρση των διακρίσεων εις βάρος τους.

Στα πλαίσια αυτά, τα παιδιά  της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους,  Βεζυρίδου Μαρίας και Οικονομίδου Αναστασίας, ενημερώθηκαν για την αναπηρία γενικά και ειδικότερα για την τύφλωση και ήρθαν σε επαφή με τη γραφή των τυφλών, τη γραφή Braille. Διαπίστωσαν και τα ίδια, την ιδιαίτερη αξία που έχει η αίσθηση της αφής για τους μη βλέποντες και την προσφορά της «ανάγλυφης» γραφής στην καθημερινότητά τους.

Χρησιμοποιώντας λοιπόν το ειδικό αυτό αλφάβητο και απλά υλικά (καπάκια από πλαστικά μπουκάλια, χαρτονάκια, κόλλες κ.ά.), «έγραψαν» ανάγλυφες λέξεις, που μεταφέρουν μηνύματα, αφιερωμένα στην τόσο σημαντική αυτή παγκόσμια ημέρα. Οι λέξεις των παιδιών ήταν: «σεβασμός», «ενσυναίσθηση», «ευγένεια»20221128_133553 20221128_122657 20221128_121119 20221128_121111