ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Το σχολείο μας ντύθηκε  στα γιορτινά γιατί σε λίγες μέρες έρχονται τα Χριστούγεννα και όλα τα παιδιά θέλουμε να χιονίσει και να παίξουμε χιονοπόλεμο. Η γιορτή μας θα γίνει την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου. Όλες οι αίθουσες στολίστηκαν με χειροτεχνίες των παιδιών ενώ το δέντρο του σχολείου στολίστηκε από τα παιδιά της τάξης μας.  Όλοι είμαστε χαρούμενοι που θα έρθουν τα Χριστούγεννα.

Για μένα, Χριστούγεννα σημαίνουν κάλαντα, κουραμπιέδες και μελομακάρονα που είναι τα παραδοσιακά γλυκά, όμορφες στιγμές με φίλους και συγγενείς στο τζάκι του σπιτιού μας και φυσικά τα δώρα που φέρνει ο Αϊ-Βασίλης. Γι’ αυτό και τα Χριστούγεννα είναι η αγαπημένη γιορτή των παιδιών.

Τις μέρες αυτές οι άνθρωποι έρχονται πιο κοντά. Πολλοί θέλουν να περάσουν τις διακοπές στο χωριό τους και κάποιοι πάνε ταξίδι σε άλλες πόλεις ή στο εξωτερικό.

Αλλά πάνω απ’ όλα τα Χριστούγεννα είναι η γιορτή της αγάπης, όπου όλοι γιορτάζουν τη γέννηση του Χριστού και μαζί του την ελπίδα για έναν κόσμο ειρηνικό και δίκαιο.

Εύχομαι σε όλους, καλά Χριστούγεννα κι ευτυχισμένος ο καινούριος χρόνος!

ΝΙΚΟΣ ΓΕΡΟΝΤΙΔΗΣ

Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ