Στέλιος Μαλακόπουλος

MALAKOP

Στις 22/2/22 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο ολυμπιονίκης, κ. Στέλιος Μαλακόπουλος, ο οποίος μίλησε στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας.

Ο κ. Στέλιος Μαλακόπουλος γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Αποφοίτησε από το τμήμα των Οικονομικών Επιστημών του ΑΠΘ.

Μέχρι Το 2015 ασχολούνταν με το μπάσκετ, όμως μετά  είχε ένα πολύ σοβαρό τροχαίο ατύχημα  και ακρωτηριάστηκε και στα δύο του πόδια. Μετά από τρεις μήνες κατάφερε να σηκωθεί όρθιος με τη βοήθεια τεχνητών μελών.Από μικρό παιδί του άρεσε ο αθλητισμός και δεν ήθελε το τροχαίο να τον σταματήσει. Θα μπορούσε να ασχοληθεί με το μπάσκετ αλλά ήθελε να είναι όρθιος, οπότε επέλεξε να ασχοληθεί με τον στίβο όπου και κατέκτησε το παγκόσμιο ρεκόρ στο άλμα εις μήκος για αθλητές που έχουν υποστεί δίπλα ακρωτηριασμό κάτω από το γόνατο. Παράδειγμα δύναμης και αποφασιστικότητας.

Από τον Γιορανίδη Αθανάσιο