ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

(Μαθαίνοντας πρώτες βοήθειες)

Στις 12 Δεκεμβρίου 2022, δύο διασώστες του Ε.Κ.Α.Β., ήρθαν στο σχολείο για να μας διδάξουν Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ)

Η Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση ή γνωστή ως ΚΑΡΠΑ, είναι μια μικρή αλλά απλή διαδικασία. Άμα κάποιος δεν ξέρει πώς να την κάνει, μπορεί να καλέσει το Ε.Κ.Α.Β. που θα του δώσει οδηγίες.

Οι δύο διασώστες έφεραν κούκλες για να αναπαραστήσουμε τι πρέπει να κάνουμε όταν κάποιος χρειάζεται ΚΑΡΠΑ. Μας δίδαξαν όλα τα βήματα με τη σειρά. Μετά από όλες τις απίστευτες προσπάθειες των μαθητών στην αναπαράσταση, οι δύο διασώστες μας έδωσαν γάντια και σε ομάδες των τεσσάρων ατόμων μπήκαμε στο ασθενοφόρο.

Μέσα το ασθενοφόρο ήταν σαν ένα μικρό ειδικό ιατρείο για τη μεταφορά ασθενών.

Ευχόμαστε να μας ξαναεπισκεφτούν και να διδάξουν σε όλες τις τάξεις πώς να σώσουν μια ζωή.

Ηλέκτρα Τζανέλλη