Με ένα αεροπλανάκι διαδίδουμε τους Στόχους μας

ΑΠΟ: ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ - Μάι• 08•18

Κατασκευάζουμε ένα αεροπλανάκι   ο καθένας  και  γράφουμε  πάνω της τους πιο  αγαπημένους μας Στόχους. Φτιάχνουμε κύκλο και  στέλνουμε τα μηνύματά μας   ο ένας  στον άλλο. Όποιος πιάσει το αεροπλανάκι διαβάζει δυνατά τον αγαπημένο Στόχο  που είναι γραμμένος πάνω του. Έπειτα  στέλνουμε τους Στόχους μας όσο γίνεται πιο μακρυά, για να τους μάθουν όλοι.

Το υλικό είναι από το Μεγαλύτερο Μάθημα του Κόσμου:  «Πώς εφαρμόζω τους Στόχους της Βιώσιμης Ανάπτυξης στην καθημερινότητά μου» ( UNESCO με επιμέλεια μετάφρασης Βιωματικό Σχολείο- QualityNet)

Τέλος  εμπλουτίζουμε τη δραστηριότητα γράφοντας  σε χρωματιστά χαρτονάκια τι χρειάζεται για να πετύχουμε τους Στόχους μας. Με τα χαρτονάκια φτιάχνουμε μια αλυσίδα, η οποία συμβολίζει  την αλληλεπίδραση και τη δύναμη που έχουν όλες μας οι πράξεις ,  ώστε να διαδοθούν άμεσα   οι  Στόχοι και να καταφέρουμε να τους πετύχουμε ευαισθητοποιώντας την κοινωνία μας.P1130074 P1130078 P1130089 P1130108 P1130109-4 P1130112