Τη φετινή χρονιά πήραμε μέρος στην καμπάνια Trash Hack, την οποία συντονίζει το Ίδρυμα Περιβαλλοντικές Εκπαίδευσης FEE του Διεθνούς Θεματικού Δικτύου «Μαθαίνω για τα Δάση», στο οποίο είμαστε ενταγμένοι, μαζί με την UNESCO ASPnet, από τις 18 Ιανουαρίου 2021 έως και τις 25 Μαρτίου 2021.
Πρόκειται για μια παγκόσμια καμπάνια, η οποία έχει σκοπό να ενθαρρύνει τα σχολεία να εμπλακούν σε δράσεις σχετικές με τη διαχείριση των απορριμμάτων και την βιώσιμη ανάπτυξη.
Για τη συμμετοχή μας παραλάβαμε τη Βεβαίωση Συμμετοχής
Για τους σκοπούς της διεθνούς καμπάνιας: «Ενημέρωση και διάχυση καλών πρακτικών στο σχολικό περιβάλλον για την μείωση των απορριμμάτων», δημιουργήσαμε ένα σύντομο βίντεο, συμμετέχοντας στο σχετικό διαγωνισμό, το οποίο μπορείτε να δείτε πατώντας εδώ: https://youtu.be/iAjnbIZ67uw
Μπορείτε να δείτε τους νικητές του διαγωνισμού εδώ:
https://www.yre.global/stories-news/2021/4/26/trash-hack-campaign-winners-announced
Για μας δεν έχει σημασία η νίκη αλλά η χαρά της συμμετοχής σε μια διεθνή προσπάθεια σχολείων, ειδικά όταν αφορά ένα τόσο σημαντικό θέμα όπως είναι ο περιορισμός των απορριμμάτων μας.