Οι Στόχοι μας για τη νέα σχολική χρονιά 2021-2022

ΑΠΟ: ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ - Σεπ• 25•21

Μια νέα  σχολική χρονιά ξεκινάει κι εμείς συνεχίζουμε σταθερά να επιδιώκουμε τους ίδιους στόχους.

Οι Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης, όπως αυτοί ορίστηκαν από τα Ηνωμένα Έθνη, αποτελούν επιδίωξη σχεδόν όλων των κρατών του κόσμου.

Για να επιτευχθούν οι Στόχοι μόνο ένας δρόμος υπάρχει: Ενημέρωση-Δράση.

Και ο δρόμος ξεκινάει πάντα από τις μικρές ηλικίες των παιδιών, από το σπίτι τους και το σχολείο.

Γι’ αυτό είμαστε εμείς εδώ:

Έτοιμοι και έτοιμες για νέες ιδέες, περισσότερη ενημέρωση, συνεργασίες,  δραστηριότητες και δράσεις.

Η χρονιά μας ξεκινάει με την συμμετοχή μας στον παγκόσμιο εορτασμό των Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης (AGENDA 2030).

Μετράμε αντίστροφα το χρόνο μας ως την επιδίωξη των Στόχων μέχρι το 2030. Μένουν 9 χρόνια. Τι λέτε θα τα καταφέρουμε; Αξίζει να προσπαθήσουμε όλοι και όλες μαζί γι’ αυτό τον σκοπό;

Εμείς λέμε ΝΑΙ και προσπαθούμε. Είστε μαζί μας;

Ας κάνουμε τον κόσμο μας καλύτερο!!!

Συμμετέχουμε στον παγκόσμιο  εορτασμό των 6 χρόνων που τα Ηνωμένα Έθνη όρισαν τους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης, βάζοντας στον παγκόσμιο χάρτη το σχολείο μας ως δημόσιο δημοτικό σχολείο της Ελλάδας.

Διεθνής-Δράση - Copy - Copy

Το παρακάτω βίντεο δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του εορτασμού των Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης 2021 από τους μαθητές και μαθήτριες της Δ΄1 τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ιωνίας.