Μαθαίνουμε για την Ανακύκλωση με το πρόγραμμα Green City

ΑΠΟ: ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ - Φεβ• 25•22

IMG_20220224_101335

Την Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου 2022 συμμετείχαμε στο πρόγραμμα ανακύκλωσης Green City.gr-goal-12

Για μια ολόκληρη  βδομάδα μαζέψαμε στην τάξη όλα τα ανακυκλώσιμα οικιακά απορρίμματα: χαρτιά και κούτες, πλαστικά, αλουμίνια και γυαλιά. Για άλλη μια φορά μικροί/ες και μεγάλοι/ες βάλαμε τα δυνατά μας να μαζέψουμε στο σπίτι και να φέρουμε στο σχολείο όλα όσα μπορούμε να ανακυκλώσουμε.

Μια μέρα πριν τη δράση τα ξεχωρίσαμε μέσα στην τάξη σε κατηγορίες ανάλογα με το είδος τους.

Για τη δράση μας φτιάξαμε μια αφίσα για την ανακύκλωση.

Με ποια σειρά δρούμε;

1. Φυσικά πρώτα μειώνουμε τις αγορές μας σε αυτά που πραγματικά έχουμε ανάγκη. Προσέχουμε τις διαφημίσεις και τα ευφάνταστα περιτυλίγματα που σκοπό έχουν να μας ξεγελάσουν για  να αγοράσουμε άχρηστα είδη.
  2. Επαναχρησιμοποιούμε κάτι, δίνοντας του μια δεύτερη ευκαιρία ζωής, ίσως με άλλη εμφάνιση ή χρήση.
  3. Επιδιορθώνουμε ό,τι χαλάει και ξαναφτιάχνεται. Δεν υπάρχει λόγος να ξοδευόμαστε, όταν μπορούμε να διορθώσουμε κάτι και να το χρησιμοποιήσουμε πάλι. Καλό για το περιβάλλον και για την τσέπη μας!
  4. Τέλος αν κάτι δεν μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί σε άλλη μορφή και δεν επιδιορθώνεται , τότε το ανακυκλώνουμε στους ειδικούς κάδους.
  5. Αγοράζουμε πάντα τοπικά προϊόντα, ώστε να μην καταναλώνουμε πολλές ενεργειακές πηγές που καταστρέφουν το περιβάλλον: πετρέλαιο, βενζίνη κ.τ.λ. για μεταφορές προϊόντων από μεγάλες αποστάσεις/μακρινές χώρες.

Έτσι μειώνουμε το οικολογικό μας αποτύπωμα, ώστε να μην καταστρέφουμε τον πλανήτη.gr-goal-11

Λιγότερη σπατάλη/Περιορισμένες αγορές=Ευτυχισμένος Πλανήτης

Σε πεζόδρομο κοντά στο σχολείο συναντήσαμε το φορτηγάκι του Προγράμματος Green City, που αποτελεί πρωτοβουλία της Περιφέρειας Αττικής, σε συνεργασία με τον Ειδικό Διαβαθμιδικό Σύνδεσμο Νομού Αττικής (ΕΔΣΝΑ), από την εταιρεία Citipost, εισάγοντας μια καινοτόμο προσέγγιση στη διαδικασία ανακύκλωσης των οικιακών απορριμμάτων. Το πρόγραμμα μέσω mobile app επιβραβεύει τους πολίτες για τα υλικά που ανακυκλώνουν.

Με κεντρικό μήνυμα «Ανακυκλώνω – Συμμετέχω – Κερδίζω», το πρόγραμμα «THE GREEN CITY» ξεκινά την προσπάθεια ουσιαστικής αύξησης του όγκου των υλικών που προωθούνται προς ανακύκλωση, μειώνοντας σημαντικά την περιβαλλοντική επιβάρυνση που επιφέρουν τα οικιακά μας απορρίμματα.

Μέσω αυτού, οι πολίτες 66 Δήμων της Αττικής μπορούν πλέον να ανακυκλώνουν 8 κατηγορίες και είδη διαχωρισμένων υλικών  που μέχρι σήμερα κατέληγαν στις χωματερές.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Καθώς και στην ιστοσελίδα: https://thegreencity.gr/  gr-goal-13

Όταν φτάσαμε στο σημείο που το φορτηγάκι του προγράμματος είχε σταθμεύσει, είχαμε την ευκαιρία να δούμε από κοντά τον διαχωρισμό των υλικών, το ζύγισμά τους και την συμπίεση του όγκου τους σε ειδικό μηχάνημα. Οι υπάλληλοι με πολύ μεγάλη διάθεση μας εξήγησαν το πρόγραμμα και έλυσαν πολλές απορίες μας για τα είδη που ανακυκλώνονται και μοιράστηκαν μαζί μας κάποια μυστικά για να γίνουμε Σούπερ Ανακυκλωτές, χωρίς να κάνουμε λάθη που δημιουργούν προβλήματα στο διαχωρισμό.

Παρακολουθήστε ένα μικρό απόσπασμα της δράσης μας:

Άλλη μια δράση για την ανακύκλωση με βιωματικό χαρακτήρα μας έκανε υπερήφανους!

Αυτόν τον κόσμο θα τον πρασινίσουμε κάποτε  μειώνοντας τα σκουπίδια που πετάμε!

Ελαχιστοποιούμε   τα σκουπίδια μας!

IMG_20220224_101527 IMG_20220224_101733 IMG_20220224_102000 IMG_20220224_102208 IMG_20220224_102322 IMG_20220224_102418 IMG_20220224_103418
IMG_20220224_101500